Revoluce v léčbě bolesti páteře? Mini elektrické zařízení aplikované jehlou (video)

Chronickou bolestí trpí po celém světě na 400 milionů lidí. Většinou jí řeší pomocí léků, v posledních třiceti letech i za použití elektrických neuromodulačních přístrojů. Ty jsou však velké, propojené dráty a závislé na bateriích. Nyní je však na evropském a od 1. ledna i na americkém trhu k dispozici doslova revoluční novinka: první bezdrátové neuromodulační mikrotechnologické zařízení na světě. Je tak malinké, že se aplikuje standardní jehlou.

 

Přestože je v Evropě nová technologie již k dispozici, v USA se čekalo na vyjádření přísného úřadu FDA (Food and Drug Administration) – tento týden však dostala zelenou pro léčbu chronické bolesti páteře a dolních končetin a hned za oceánem vzbudila velká očekávání.

Stimwave Freedom Spinal Cord Stimulation (SCS) System je vůbec nejmenším dostupným neuromodulačním zařízením jaké existuje. A to je jeho největší výhoda, spolu s bezdrátovým přenosem. Díky délce 2 až 11 centimetrů může být snadno implantováno jehlou. Není nutné v těle pacienta „vyhloubit“ tunely pro natažení drátů a propojení s baterií tak, jako u velkých neuromodulačních přístrojů, které se podobají pacemakerům a používají se už bezmála třicet let. Osmdesát procent komplikací klasické neuromodulační terapie jde na vrub velkých objemných výrobků a souvisejících propojení. U Stimwave je do pacientova těla umístěno pouze malé zařízení s elektrodovými kontakty a zabudovaným mikročipem. Aplikace jehlou představuje minimálně invazivní proceduru, kterou lze provést ambulantně za nízkých finančních nákladů.

Mohlo by vás zajímat

Stimwave neobsahuje vnitřní baterii ani žádný jiný toxický materiál. Je vlastně o 95 procent menší, než nejmenší dostupná implantovatelná baterie. Zařízení je zafixováno jakousi kotvičkou, samo se nepohybuje, ale má dostatek vůle pro „kopírování“ pohybu těla, proto přirozeně zůstává v jedné linii s nervovými vlákny – to je vlastnost, která u objemných klasických zařízení není vůbec možná.  Stimwave je implantováno nepřetržitě a dlouhodobě. Dokonce dovoluje pacientům podstoupit magnetickou rezonanci (celotělovou 3T nebo 1.5T), bez toho, aby bylo nutné implantát odstranit, to je unikátní vlastnost v rámci celého zdravotnického průmyslu.

Mikročip vysílá malé impulzy energie k elektrodám obklopeným nervovými vlákny a spouští tak reakci, která brání mozku „remapovat“ specifické signály a to přináší úlevu od bolesti. „Tato technologie už nadále nebude akademickým vědeckým experimentem, ale reálnou, dostupnou inovací, která může být okamžitě k dispozici pacientům, trpícím bolestí,“ uvedla vedoucí vědeckého týmu a spoluautorka nápadu Laura Tyler Perrymanová.

Podívejte se na video, kde jsou hlavní rozdíly mezi Stimwave a klasickými neuromodulačními zařízeními stručně a názorně vysvětleny.

Tomáš Cikrt