V roce 2014 pražští záchranáři ošetřili přes 110.000 lidí, což je asi o 2500 víc než předloni. Každý den jim meziročně přibylo v průměru asi sedm pacientů, tedy cca 2,4 procenta. Letošní rok bude podle ředitele Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS) Zdeňka Schwarze nejspíš ještě náročnější, protože Praha na jaře hostí několik velkých sportovních akcí. Navíc vedení Prahy pošle n záchranku audit.

 

Personální a finanční audit má prověřit tři poslední roky fungování příspěvkové organizace. Rozhodla o tom včera rada města, ČTK to řekl radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO). Vedení záchranné služby několik týdnů opětovně řeší spory se zaměstnanci. Ředitel záchranky Zdeněk Schwarz potvrdil, že o auditu ví.

Ověří audit pravdu?

Mohlo by vás zajímat

„Vyslechli jsme si obě strany a dospěli jsme k závěru, že nejlepší cestou, jak situaci zklidnit, bude provedení auditu,“ řekl ČTK Lacko. Výsledky by měly být známy v průběhu února nebo března.

Podle ředitele se podobná kontrola se odehrála v minulosti, žádné pochybení prý nezjistila. „Doufám, že (audit) minimálně ověří, jaká je pravda, a že revolucionáři nás obviňují neprávem,“ dodal Schwarz.

Zaměstnanci záchranné služby v uplynulých týdnech několikrát uvedli, že nejsou spokojeni s pracovními podmínkami. Mluvili mimo jiné o obhroublém jednání a vyhrožování. Na problémy přišli upozornit i na prosincové zasedání zastupitelstva. Vedení záchranářů jejich argumenty odmítlo.

Záchranná služba, která má kolem 500 zaměstnanců, se letos stala předmětem zájmu médií také při sporu s nemocnicemi ohledně předávání pacientů. Záchranáři v Praze denně zasahují zhruba u 300 případů.

Stále vytíženější, ale stíhají do 8 minut

V Praze v loňském roce přibylo úrazů dětí, polytraumat a psychiatrických onemocnění. Naopak klesá počet sebevražd, infarktů a cévních mozkových příhod. „Struktura zásahů se výrazně nemění. Dojezdová doba v průměru nepřekračuje osm minut,“ řekl Schwarz.

K většině případů vyjížděly záchranky bez lékaře, jeho přítomnost byla nutná jen u 11,6 procenta z nich. V takových případech vyjíždějí oba typy sanitek – velká skříňová sanita a osobní vůz s lékařem. Dispečink ZZS vloni převzal 216.198 tísňových volání.

Nejvytíženější nebyli tradičně 1. ledna, ale 29. prosince, kdy v Praze napadl sníh a záchranáři řešili 448 událostí. Pražští záchranáři vloni resuscitovali a předali do nemocnic 273 lidí z 603 případů náhlé zástavy oběhu.

Celkem ošetřili záchranáři 110.413 pacientů při 128.749 výjezdech, v roce 2013 to bylo zhruba 108.000 lidí. Růst čekají i v roce 2015. „Na území Prahy se odehraje několik významných událostí, které zatíží všechny složky včetně nás. Jedná se o mistrovství světa v hokeji, halové mistrovství Evropy v atletice a pravidelné maratony,“ dodal Schwarz. Odhaduje to asi na 3500 pracovních hodin navíc.

-čtk-