MPSV chce nová pravidla pro držení lidí v domovech či ústavech
Ministerstvo práce chce nově nastavit pravidla pro případné držení lidí v domovech pro seniory, v ústavech či jiných zařízeních. Při rozhodování by se měl mimo jiné brát ohled na souhlas či nesouhlas klienta. Umístění do takzvané detence by se také mělo přezkoumávat. Postup má zabránit tomu, aby lidé zůstávali nedobrovolně a bezdůvodně uzavřeni. Záměr včera na tiskové konferenci představili zástupci ministerstva práce. O úpravě zákonů chtějí jednat s ministerstvem spravedlnosti.
Podle ředitele odboru sociálních služeb ministerstva práce Davida Pospíšila má změna legislativy stanovit jasná pravidla pro úřady, soudy i poskytovatele sociálních služeb k řešení situace lidí, kteří s pobytem v zařízeních nesouhlasí.
“Dnes je většinou problém etického rázu. Zařízení nedostatečně komunikují jak s rodinou, tak s klientem… Je nutné s člověkem komunikovat a jednoduše se ho ptát, co potřebuje, a snažit se nalézt v rámci možností nějaké východisko, které by klientovi vyhovovalo. To se často neděje a je to potřeba změnit,” uvedl Pospíšil. Podle něj přitom třeba ve Švýcarsku zařízení musí mluvit s klientem i s jeho rodinou, s ní řeší například i použití tlumících léků či kurtů.
Mohlo by vás zajímat
Návrh se týká lidí s duševními poruchami, s demencí, se závislostmi na drogách nebo alkoholu. Podle zástupců ministerstva se nejedná o stovky či desítky osob, ale o jednotlivce. Pokud dnes lidé se svým umístěním do zařízení nesouhlasí, musí se dohodnout s opatrovníkem, nebo se sami obrátit na soud. Ten je podle Pospíšila k jednání ale mnohdy ani nepřizve. Podle návrhu by měl vždy brát ohled na jejich souhlas či nesouhlas. Nově by podnět soudcům mohli podat i další lidé, a to třeba personál zařízení, poskytovatel péče či známí.
Víc zapojit by se měly také kraje a obce, které by měly klientovi pomoci se zajištěním vhodné služby. K řešení situace pro seniory a další lidi, kteří nemají ze zařízení kam jít, by mělo přispět sociální bydlení. To má v Česku začít fungovat od roku 2017. Podle Pospíšila je nutné se zabývat také opatrovníky. Těmi jsou často právě obce. Starostové nemají čas se případům věnovat.
Podle zástupců ministerstva by se měly změnit zákony o sociálních službách a o zvláštních soudních řízeních. Úpravy mají sladit českou legislativu s mezinárodními úmluvami o lidských právech i s evropskými pravidly.
-čtk-