Ministerstvo financí odmítá navýšení plateb zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Systém totiž není podle úřadu zásadně podfinancovaný a navíc zdravotnictví stále schází transparentnost hospodaření. V tiskové zprávě to včera uvedlo ministerstvo financí (MF).
„Valorizace plateb za státní pojištěnce tak, jak je navrhovaná ministerstvem zdravotnictví či Českou lékařskou komorou, není koncepční, ale bude znamenat pouze navyšování výdajů ze státního rozpočtu a tím prohlubování deficitu. Toto nepřinese zdravotnictví dlouhodobou stabilitu, ale jen uměle oddálí potřebu strukturálních změn,“ uvedlo MF.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce státní pojištěnce, tedy za děti, důchodce či nezaměstnané, zvýšit odvody ze současných 845 korun měsíčně na 904 korun. Česká lékařská komora (ČLK) navrhuje dokonce navýšení až na 1808 korun. Státních pojištěnců je zhruba šest milionů.
MF dále upozornilo, že je třeba vyřešit ve zdravotnictví především výdaje. Podle ministerstva lze najít ve zdravotnictví významné úspory a získat tak finanční prostředky pro navýšení platů lékařů a zdravotních sester bez nutnosti valorizovat platby za státní pojištěnce.
„Je třeba odkrýt nejen finanční toky mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli péče, k čemuž by měl být zřízen nezávislý dozorový orgán, ale je nutné rovněž zveřejnit obchodní smlouvy zdravotnických zařízení a zdravotních pojišťoven. To vše jsou závazky z koaliční smlouvy, které ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček neplní,“ uvedlo MF.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) včera ve sněmovně řekl, že trvá na tom, aby deficit rozpočtu v příštím roce nepřekročil 70 miliard korun. Požadavkům sociálních demokratů, kteří chtějí v rozpočtu zohlednit například valorizaci penzí, zvýšení mezd státních zaměstnanců nebo plateb do zdravotnictví za státní pojištěnce, prý určitě nemůže ustupovat. Trvá proto na navrženém deficitu ve výši 70 miliard.
-čtk-