Je hudba při práci plus, anebo minus? Tuto otázku si v souvislosti s lékaři, respektive chirurgy, položili autoři studie vyšlé v časopise Aesthetic Surgery Journal, jejíž výsledky Zdravotnický deník publikoval tento týden. Na ten samý problém se ovšem nyní zaměřila i další skupina odborníků, kteří se podívali na to, jak operace za zvuků hudby skutečně probíhá. Zatímco autoři první studie došli k tomu, že lékaři mají při tónech své oblíbené muziky lepší zručnost a jsou rychlejší, práce publikovaná v časopise National Journal of Nurses zaměřujícím se na zdravotní sestry došla k jiným závěrům – totiž že při určitých hudebních žánrech se zhoršuje komunikace zdravotnického personálu na sále.
Jsou rychlejší a šikovnější, říkají o operatérech při poslechu hudby autoři jedné studie. Personál se na sále neslyší a některé hudební žánry ohrožují pacienty, domnívají se autoři druhé práce. Ta prozkoumala 35 hodin záznamů z operačních sálů britských nemocnic, na nichž bylo 20 operací, přičemž při 16 hrála hudba. Výsledkem podle studie bylo, ze chirurgové, kteří během zákroku poslouchají hudbu, se mohou hůře soustředit.
Videa z operačních sálů totiž ukázala, že se zdravotníci museli mnohdy kvůli hrající hudbě opakovat. Komunikace tak byla obtížnější, zdravotníci frustrovanější a bezpečnost pacientů tak mohla být ohrožena. Nejčastěji přitom chtějí hudbu na sále poslouchat starší lékaři, kteří také vybírají, co se bude pouštět.
Mohlo by vás zajímat
Jak bude komunikace zdravotníků při operaci probíhat, ovšem ovlivňuje nejen samotný fakt, že je puštěná hudba, ale právě také to, jaký žánr hraje. Ukázalo se totiž, že nejhorší výsledky jsou při drum and bass a taneční muzice. Právě tuhle hudbu totiž mají lékaři tendenci pouštět, zvláště u oblíbených skladeb, nejhlasitěji. V některých případech tak měly sestry vyloženě problém porozumět tomu, co po nich lékař při zákroku chce.
Podtrženo, sečteno: ve chvílích, kdy na sále hrála hudba, bylo pětkrát větší riziko, že lékaři budou muset opakovat svůj požadavek. Špatná komunikace pak může vést k většímu napětí a frustraci personálu, čímž může potenciálně ovlivnit bezpečnost zákroku.
„Naše studie ukázala, že hudba na operačních sálech může narušit efektivní komunikaci, a zdůrazňuje tak potřebu zvážit pozitivní i negativní aspekty pouštění hudby, a to jak u personálu, tak u pacientů,“ uvádí podle deníku The Independent autorka studie Sharon Weldonoová.
Tiché operační sály jsou přitom v současnosti v menšině. Hudba hraje u 50 až 70 procent všech zákroků, které se na světě provedou. Mnohé sály už jsou totiž dnes vybaveny hudebními přehrávači.
-mk-