Lékařské odbory chtějí u Ústavního soudu napadnout výši platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Částka by měla být stejná jako ta, jíž hradí samoplátci, řekl v Událostech České televize předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Plánuje vyjednávat s předsedou senátu Milanem Štěchem (ČSSD), aby získal podporu nejméně 17 senátorů, kteří mohou ústavní stížnost podat. Rozhodnout by se mělo do konce srpna. Navýšením plateb státu odbory chtějí dosáhnout výrazného růstu platů ve zdravotnictví. 

 

Lidé bez příjmů odvádějí zdravotní pojistné ve výši 1242 korun měsíčně. Stát za své pojištěnce, kterými jsou například děti, studenti, důchodci nebo lidé na rodičovské dovolené, platí nyní 845 korun měsíčně. Od 1. ledna 2016 se to podle vládní dohody zvýší na 870 korun. Ministerstvo zdravotnictví požadovalo vyšší růst na 904 koruny, ale proti tomu se postavilo ministerstvo financí a částka se po vyjednávání snížila.

Lékařské odbory s nerovnoměrností mezi státními pojištěnci a samoplátci nesouhlasí. „Máme připravenou ústavní stížnost. Není možné, aby stát platil takhle nemravně málo a všechno táhli de facto zaměstnanci,“ řekl ČT Engel.

Mohlo by vás zajímat

Předseda Senátu Štěch, u něhož bude hledat Engel podporu pro tento krok, je zatím opatrný. Je ale připraven s předsedou lékařských odborů jednat za účasti legislativců a dalších odborníků.

Ve srovnání s letošními náklady by požadavky odborů zatížily státní rozpočet o více než 28 miliard korun ročně, zatímco naplánované navýšení znamená pro státní pokladnu růst výdajů pouze o 1,8 miliardy. Proti připravované ústavní stížnosti proto hlasitě vystoupil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vedle plateb za státní pojištěnce chtějí odbory také u Ústavního soudu napadnout rozdílnou výši odvodů na zdravotní pojištění mezi zaměstnanci a živnostníky. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v ČT v souvislosti s tímto požadavkem uvedl, že je legitimní se kvůli tomu na Ústavní soud obrátit.

-čtk-