Fakultní nemocnice Olomouc jako první v České republice umožnila video spojení mezi dětmi v inkubátoru a jejich nejbližšími příbuznými. Nad 12 inkubátory zdejšího novorozeneckého oddělení byly umístěny speciální kamery připojené k internetu a maminky i další členové rodiny mohou nyní své děti v domluveném termínu a po zadání hesla sledovat v přímém přenosu – přímo na svém vlastním počítači, mobilu či tabletu.
Je- dítě nedonošené či nemocné a musí být v inkubátoru, každodenní kontakt mezi ním a matkou je omezený. Týká se to také širší rodiny, která k dítěti na jednotce intenzivní péče mnohdy nemá přístup vůbec. Primářovi Novorozeneckého oddělení FN Olomouc, MUDr. Lumíru Kantorovi, Ph.D, tento problém ležel na srdci a při sledování jednoho zahraničního televizního pořadu dostal nápad vytvořit pro matky novorozenců speciální „televizi”. Využil proto experty v oblasti videodohledu ze společností NetRex a AXIS Communications a nad
12 inkubátorů v oddělení byly postupně instalovány kamery, které umožňují přes internet přenášet živý pohled na dítě.
Jak přenos pobíhá
Mohlo by vás zajímat
Malé síťové kamery AXIS P1214-E jsou umístěné na speciálním úchytu na lampičkách nad vrchním sklem inkubátorů. Klíčová je zde nízká hmotnost kamery a možnost snadno ji vypojit, když je potřeba s inkubátorem manipulovat. Dítě je v přímém přenosu dobře vidět i ve ztížených světelných podmínkách, což je klíčové, protože na oddělení se cíleně udržuje silně tlumené osvětlení. Každý z inkubátorů je z důvodu ochrany soukromí v systému veden jako samostatný „kanál” a přístup je chráněn unikátním heslem, které se vygeneruje zvlášť pro každou maminku. Pro zahájení vysílání je třeba pouze domluvit se se zdravotnickým personálem na vhodném čase, což může být prakticky kdykoli během dne. Pak už může maminka klidně sledovat dítě na mobilu, tabletu či počítači.
Zájem mají i další nemocnice
Přímý přenos z inkubátorů se v Olomouci údajně osvědčil. Nemocnice navíc dostala od společnosti Axis Communications darem dva tablety pro maminky ležící na jednotce intenzivní péče, které trpí tím, že své dítě po porodu nemohou vidět. „Matky a další příbuzní velmi oceňují, že mohou sledovat vývoj dítěte každý den na vlastní oči a jejich vzájemná vazba se tak posiluje,“ říká primář oddělení MUDr. Lumír Kantor, Ph.D. Pozitivní reakce se šíří a o službu už projevilo zájem několik dalších nemocnic a porodnic.
-tz-