Lékaři neoprávněně prodávají léky, stěžuje si asociace lékárnických sítí
Někteří lékaři neoprávněně prodávají léky přímo ve svých ordinacích. Na včerejším setkání s novináři to uvedli zástupci Asociace provozovatelů lékárnických sítí (APLS). Podle asociace i lékařské komory chybí legislativa, která by tuto problematiku jasně řešila. Ministerstvo zdravotnictví s odkazem na platný zákon sdělilo, že lékaři to mohou učinit v konkrétně vymezených případech.
“Lékař může pacientovi poskytnout lék přímo v ordinaci pouze v případě, že zdravotní stav pacienta vyžaduje neodkladnou péči a současně pouze tehdy, je-li lékárna či výdejna léčiv nedostupná, a není tedy možné zajistit včasný výdej léku běžným způsobem,” řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. V takových případech pacient poskytnutý lék nehradí.
Podle průzkumu společnosti GfK, který si nechala zpracovat APLS, má ale se získáním léků na předpis přímo od lékaře zkušenost skoro polovina pacientů. Desetina populace podle průzkumu získává nějaký lék na předpis od lékaře pravidelně.
Mohlo by vás zajímat
“Velmi oblíbené jsou například inzuliny u diabetiků,” uvedl provozní ředitel sítě lékáren Benu ČR Michal Jurča. “I pokud Státní úřad pro kontrolu léčiv udělá namátkovou kontrolu, lékař může určit, která skříň je jeho vlastní, a tu neotevře,” dodal. Problémem podle asociace je, že neexistuje legislativa, která by podobnému chování zamezila.
“Zákon se bohužel tváří, že toto neexistuje a staví na jednu rovinu někoho, kdo s léky kšeftuje, a někoho, kdo pomáhá pacientům, kteří nemají dostupné lékárny,” řekl ČTK prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Komora podle něj chce, aby zákon o léčivech pamatoval na to, že lékař může lék, který předtím vyzvedl v lékárně, vydat pacientovi. “Chtěli bychom, aby tato služba starým a nemocným lidem byla legální a měla jasná pravidla,” podotkl. ČLK problematiku před časem konzultovala se Státním úřadem pro kontrolu léčiv. “Ten se ale na to moc vstřícně netvářil,” dodal Kubek.
Podle Čechové však není pravda, že by zákon problematiku neřešil. “Naopak. Stávající zákonné předpisy považují takové chování za nelegální a lze za ně uložit vysoké sankce,” upozornila.
Asociaci provozovatelů lékárnických sítí tvoří dvě největší lékárnické sítě v ČR, Dr. Max a Benu ČR, společně s provozovatelem lékáren Devětsil JST. V Česku je přes 2500 lékáren, Dr. Max jich má asi 360, Benu ČR přes 170 a Devětsil JST 20.
-čtk-