Rakoviny prostaty u českých mužů raketově přibývá, za posledních deset let stoupla o 56 procent. Překonala tím výskyt rakoviny tlustého střeva, která dosud byla nejčastějším zhoubným onemocněním mužů v Česku. ČTK to včera sdělil přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol a 2. lékařské fakulty UK profesor Marek Babjuk. Příznivou zprávou je, že ve stejném období klesla úmrtnost o 14 procent. 

 

„Česká republika v tomto ohledu výrazně předběhla zbytek států východní Evropy a dohání vyspělé západní země,“ řekl. Lepší výsledky léčby vedou podle něj i k tomu, že počet pacientů, kteří s rakovinou prostaty žijí, stoupl za deset let až o 200 procent. Poznatky vyplývají z Národního onkologického registru a mezinárodní studie EuroCare 5. 

V letech 2008 až 2012 rostl meziročně počet nově zjištěných případů rakoviny prostaty o šest procent, tento trend pokračuje. Zatímco v roce 2012 žilo v Česku 43.913 mužů, kteří tuto rakovinu měli nebo ji v minulosti prodělali, pro letošní rok se očekává až 59.293 případů. To je růst o 35 procent. Příští rok by mohlo v Česku žít 63.424 mužů se zhoubným nádorem prostaty a v roce 2020 téměř 80.000, uvedl propočty expertů Babjuk. 

Mohlo by vás zajímat

V pokročilém stadiu se nemoc zjistí až u 20 procent mužů, letos by to mohlo být až 13.000 mužů. „Za velký úspěch moderní medicíny ale můžeme považovat to, že až 40 procent pacientů v posledním stadiu rakoviny žije déle než pět let, to je zcela ojedinělé,“ doplnil přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc profesor Bohuslav Melichar. 

Právě v léčbě pozdějších stadií vidí Melichar velký prostor pro zlepšení. „Každý pacient v dobrém fyzickém stavu s odhalenou rakovinou v pokročilém stadiu by měl být léčen v komplexním onkologickém centru. Pozorujeme ale velké regionální rozdíly v dostupnosti péče těchto center. Téměř 40 procent pacientů tuto možnost nevyužívá a je potřeba kontinuálně pracovat na zvýšení počtu těch, kteří centrum navštíví,“ dodal. 

-čtk-