Od ledna 2016 budou živnostníci platit na zdravotním pojištění minimálně 1823 korun měsíčně. Osoby samostatně výdělečné činné by se na změnu měly připravit. Nezaplacené pojistné mohou pojišťovny vymáhat v krajních případech i soudně. Jen Česká průmyslová zdravotní pojišťovna eviduje víc než 100 tisíc živnostníků, kteří v loňském roce na zálohách odvedli více než 1,2 miliardy korun.
Částka zahrnuje i ty pojištěnce, kteří mají živnost jako vedlejší činnost a jsou zaměstnáni v hlavním pracovním poměru. „Pokud je OSVČ současně zaměstnancem a odvádí pojistné z tohoto zaměstnání vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu (minimální mzdy) a tyto skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc, nemusí hradit zálohy na pojistném. Po podání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý kalendářní rok je dopočten případný doplatek na pojistném,“ vysvětluje Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny.
Podle mluvčí pojišťovny někteří podnikatelé na své povinnosti zapomínají. Nejedná se však o nic závažného. „Stejně jako u ostatních typů plátců i u živnostníků mohou být v evidenci zaznamenány výpadky v platbách, a to jak ojedinělé, tak i trvající několik měsíců. Dluh může vzniknout i tím, že nám pojištěnec v dané lhůtě neoznámí konec nebo přerušení živnosti. Všechny nesrovnalosti řešíme nejprve poštou a prostřednictvím textové zprávy. Důvodem pro využívání SMS je zrychlení komunikace mezi plátci a zdravotní pojišťovnou,“ dodává dále Elenka Mazurová.
Mohlo by vás zajímat
Dopis s formulářem přehledu o příjmech a výdajích mohou osoby samostatně výdělečně činné očekávat v lednu. V dalším dopise se dozví informace o pojistném a zaplacených zálohách za uplynulý kalendářní rok. Tyto údaje pak živnostníci zadají do svých přehledů a daňových přiznání. „V přehledu o příjmech a výdajích by případně neměly chybět doklady o zařazení mezi státem hrazené pojištěnce. Jde například o potvrzení o studiu nebo pobírání rodičovského příspěvku,“ shrnula další povinnosti živnostníků mluvčí Mazurová.
-tz ČPZP-