Příspěvek na péči má vzrůst o deset procent od srpna
Vláda včera schválila zvýšení příspěvku na péči o handicapované. Od 1. srpna příštího roku má vzrůst o deset procent. Příspěvek nebyl valorizován devět let. Zvýšení není celé zahrnuto do státního rozpočtu, jak ho minulý týden projednala Sněmovna. Vyžádá si zhruba miliardu. Valorizace je součástí novely zákona o sociálních službách. “Návrh odesíláme do Sněmovny, budeme chtít, aby byl co nejrychleji schválen, aby ke zvýšení mohlo dojít,” uvedl po jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
“Jde o pomoc zejména pro ty, kteří se ve své složité životní situaci neobejdou bez pomoci a péče,” uvedl předseda vlády. Dlouhá léta, kdy se přípěvek nevalorizoval, podle něj přivedla řadu postižených do složité finanční situace. “Považuji za zásadní, že jsme přesvědčili ministra financí (Andreje Babiše) o navýšení o celých deset procent už od 1. srpna příštího roku,” zdůraznila ministryně Michaela Marksová (ČSSD). ČTK řekla, že senioři a postižení nebudou muset o navýšení žádat, stane se tak automaticky.
Podle koaliční dohody se měl příspěvek původně zvýšit od července o pět procent. Dalších pět procent chtěla vláda přidat až v lednu 2017. Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) požadovala přidání o deset procent od ledna.
Mohlo by vás zajímat
I když to nakonec vláda schválila až od srpna, hodnotil to předseda NRZP Václav Krása jako dobrý signál, kterým kabinet ukázal, že myslí na lidi závislé i pečující. “Zvýšení o deset procent bylo naší snahou, jednali jsme o tom s vládou celý rok. Ale není to úplně dorovnání propadu, který těch téměř devět let přineslo,” řekl ČTK. Souhrnná inflace za období, kdy se příspěvek nenavyšoval, podle něj činila 17 procent. Ceny sociálních služeb se za tu dobu prý zvýšily o 53 procent.
Rada poukazovala na to, že se dávka dosud nevalorizovala, ceny rostly a kabinet v době hospodářského růstu přidává všem, neměl by tedy zapomínat ani na lidi odkázané na pomoc druhých. Vedení rady chtělo usilovat o to, aby se při projednávání ve Sněmovně novela ještě upravila a příspěvek se od pololetí nakonec zvedl o deset procent. Podle odborů je navrhované přidání nedostatečné. Žádají růst příspěvku o 32 procent. Právě o tolik se podle ministerstva práce zvedly od roku 2007 ceny sociální péče.
Příspěvek na péči se vyplácí od roku 2007. Postižení a senioři si za něj mají zajistit opatrování v nějakém zařízení či pomoc doma. Dospělí dostávají nyní podle své závislosti na pomoci měsíčně 800, 4000, 8000 a 12.000 korun a děti 3000, 6000, 9000 a 12.000 korun. Od srpna by tak dospělí měli 880, 4400, 8800 a 13.200 korun, děti pak 3300, 6600, 9900 a 13.200 korun. V srpnu příspěvek pobíralo 335.900 lidí.
Pro desetiprocentní přidání bude potřeba příští rok víc než miliarda, pět procent od července mělo vyjít na 520 milionů. Půl miliardy na péči poslanci přidali do státního rozpočtu na příští rok minulý týden při jeho závěrečném schvalování. Na dalších 500 milionech se podle usnesení vlády má domluvit Marksová s Babišem. Letos má resort na příspěvky 21 miliard. Loni do dávky putovalo 20,4 miliardy korun, předloni 19,54 miliardy a v roce 2007 asi 14,6 miliardy.
Novela zahrnuje také návrh na zvýšení pokuty za poskytování sociálních služeb bez registrace, a to z milionu na dva miliony korun. Podle premiéra je to jedna z reakcí vlády na problém s nelegálními neregistrovanými poskytovateli sociálních služeb.
Držet člověka v ústavu proti jeho vůli by nově mělo být možné jen tehdy, pokud by pobyt mimo zařízení ohrožoval zdraví či život jeho nebo jeho okolí. Lidé s duševními poruchami by museli v ústavu zůstat jen tehdy, když by nebyli schopni nebezpečí odvrátit sami. Kdyby klient vyslovil “vážně míněný nesouhlas” s pobytem, muselo by zařízení informovat soud. Ten by rozhodl.
-čtk-