Státní ústav pro kontrolu léčiv se odvolá proti předběžnému opatření Městského soudu v Praze, podle něhož nesmí užívat softwarové aplikace, čímž je mimo jiné blokována činnost konopného registru. Novinářům to dnes řekl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Samotný registr není předmětem předběžného opatření. Ústav k němu má vypořádána licenční práva, servis a podporu mu doposud poskytovala firma Tronevia a.s., která o předběžné opatření požádala.

 

„Na základě skutečnosti, že dodavatel přestal ústavu poskytovat součinnost k 30. říjnu 2015, nedošlo k úpravám registru podle aktuálně platné tzv. konopné vyhlášky,“ vysvětlil ředitel.

Blahutu dnes přijal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), chtěl informace o aktuálním vývoji situace. ČTK ministr sdělil, že vyzval ředitele, aby urychleně otázku autorských práv vyřešil tak, aby se neshody v oblasti technologií nedotkly pacientů. „Jednání je plně v kompetenci pana ředitele a já doufám, že tento úkol splní v co nejkratší možné době,“ sdělil ČTK ministr.

Mohlo by vás zajímat

Konopí se vydává pouze na elektronický recept, proto se výdej musel zastavit. Podle informací lékárnické komory ale poslední dovezené konopí bylo vydáno v říjnu, lékárny žádné další v zásobách nemají. Konopí na elektronický recept si vyzvedávaly v celém Česku dvě desítky pacientů.

„Nejpozději ve chvíli, kdy bude dostupné první konopí vypěstované v Česku, bude registr již funkční. To by mělo být nejpozději na přelomu ledna a února,“ potvrdila ČTK mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Na elektronický recept si pacienti mohli vyzvedávat i běžné léky. Z léků s pseudoefedrinem se do registru pro léčivé přípravky s omezením hlásí pouze Panadol Plus Gripp. Žádné další přípravky s pseudoefedrinem se do registru nehlásí, lékárník si pouze zapisuje jejich výdej.

-čtk-