Česko-americký biolog a imunolog Jan Klein slaví osmdesátiny
Významný česko-americký biolog a imunolog profesor Jan Klein, který oslaví 18. ledna osmdesátiny, patří k nejcitovanějším českým vědcům. Působil na několika světových univerzitách, v letech 1977-2004 byl ředitelem Ústavu Maxe Plancka pro biologii v německém Tübingenu. V současnosti působí jako emeritní profesor na Pensylvánské státní univerzitě v USA. Bývá považován za Mendelova pokračovatele, v roce 2009 obdržel cenu Česká hlava.
Je považován za jednoho ze zakladatelů imunogenetiky, kromě toho se věnoval evoluční biologii. Během své kariéry se zabýval zejména objasňováním histokompatibilního komplexu (MHC), což je soubor genů, které ovlivňují slučitelnost tkání při transplantacích. Klíčové bylo odhalit, jak je uspořádaný. “My jsme uspěli. Celý koncept MHC včetně názvosloví se podařilo vyvinout v mojí laboratoři. Nejprve jsem pracoval sám, po čase jsem kolem sebe měl tým asi dvaceti lidí,” popsal svůj největší úspěch.
Rodák ze Štemplovce u Opavy dokončil v roce 1958 studium na Univerzitě Karlově v Praze, v roce 1965 absolvoval vědeckou aspiranturu v ČSAV. O tři roky později emigroval do USA, americké občanství získal roku 1997. Působil na Stanfordově univerzitě, Michiganské univerzitě a Texaské univerzitě.
Mohlo by vás zajímat
-čtk-