Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že anglický soud přiznal České republice náhradu nákladů řízení ve sporu s Diag Human. „Tímto verdiktem se nejen znovu potvrzuje, že Česká republika nemá firmě Diag Human platit ani korunu, ale České republice je zároveň přiznán nárok na náhradu nákladů spojených se soudním řízením. Poprvé soud také zohledňuje osobní zodpovědnost pana Šťávy. Verdikt Obchodního soudu v Londýně je tedy další z řady vítězství České republiky a i toto rozhodnutí dokazuje správnost postupu Ministerstva zdravotnictví ČR a právních zastoupení ČR v řízení právní obrany ve sporech s touto firmou,“ komentoval v tiskové zprávě výsledek jednání soudu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
U Obchodního soudu v Londýně v tomto týdnu proběhlo jednání, jehož cílem bylo stanovit výši nákladů řízení, které je firma Diag Human povinna na základě rozhodnutí zmíněného soudu z roku 2014 zaplatit České republice za tamní soudní řízení o výkon rozhodčího nálezu z roku 2008. Česká republika na tomto soudním jednání, kterým vyvrcholil dvouletý spor o celkovou výši nákladů anglického řízení, dosáhla toho, že anglický soud České republice přiznal náhradu nákladů řízení v částce GBP 930.487,91, která se dále navyšuje o úrok z prodlení 8 % p. a. počítaný od 22. 5. 2014 a ke které je třeba ještě připočíst několik dalších desítek tisíc britských liber jako náklady dodatečných souvisejících řízení a vlastního procesu stanovení celkové sumy nákladů. Výsledná částka byla přiznána jak proti firmě Diag Human, tak také přímo proti jejímu majiteli Josefu Šťávovi, který byl do řízení anglickým soudem připojen na návrh České republiky jako další platící strana, jelikož právě jeho anglický soud uznal za osobu, která soudní spor na straně žalobce řídila a v případě úspěchu firmy Diag Human z něj také měla mít všechen prospěch.
Celkem tak firma Diag Human i pan Šťáva osobně dluží podle rozhodnutí anglického soudu České republice částku, která dosahuje téměř 1,1 milionu britských liber, tj. asi 38 mil. Kč, a která se dále v čase bude navyšovat o úrok z prodlení (8 % p. a.). Ministerstvo zdravotnictví bude postupovat v souladu se zákonem č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, ve znění pozdějších předpisů, bude tedy pravomocně přiznané finanční částky standardně vymáhat. Proti rozhodnutí se obě strany mohou odvolat, Česká republika této možnosti ale nevyužije.
Mohlo by vás zajímat
-TZ MZ ČR-
Celá historie kauzy je popsána v knize šéfredaktora Zdravotnického deníku Tomáše Cikrta nazvaná Krev a peníze. Dostanete ji v knihkupectvích, nebo si ji můžete objednat po kliknutí na obrázek.