Šest lidí v západní Francii je ve vážném zdravotním stavu poté, co pro jednu soukromou laboratoř testovali nový lék. Jeden z postižených upadl do kómatu. Francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová dnes řekla, že lék vyráběný v portugalské laboratoři Bial byl podán v různých dávkách 90 lidem.

 

 

Ministerstvo zdravotnictví situaci označilo za „vážný incident“. Případ začala vyšetřovat prokuratura. „Test se uskutečnil v soukromém úředně povoleném zařízení, které se zaměřuje na klinické zkoušky,“ uvedlo ministerstvo. Bez dalšího upřesnění poznamenalo, že zdravotní stav šesti postižených byl v pořádku, dokud ve čtvrtek dobrovolníci nepožili zkoušený lék.

Mohlo by vás zajímat

Postižení leží v nemocnici v bretaňském městě Rennes, uvedl regionální deník Ouest France. Šestice se podle listu zúčastnila testů dobrovolně. U člověka v kómatu se prý již hovoří o klinické smrti.

Podle místních médií se incident stal v laboratoři firmy Biotrial, která sídlí v Rennes a má odbočky v Británii a Spojených státech. Zkouší se zde prý nyní lék proti bolesti obsahující chemickou obdobu jedné látky, která se v přírodní podobě nachází v konopí. Všechny testy, za které u firmy dobrovolníci dostávají 100 až 4500 eur (2700 až 121.600 Kč), prý laboratoř nyní pozastavila.

Ministryně Touraineová přijela prověřit situaci na místě. Všichni dobrovolníci, kteří se účastnili experimentu, podle ní byli muži ve věku 28 až 49 let a začali lék brát 7. ledna. Jeden člověk onemocněl minulou neděli a ostatních pět později. Experimentu se zúčastnilo 90 pokusných osob, které braly různé množství léku.

Touraineová řekla, že lék, který pro Bial zkoušela firma Biotrial, byl testován v první fázi. Ministryně řekla, že lék neobsahoval konopí, ani jakoukoli látku odvozenou z konopí. Nejmenovaná osoba obeznámená se situací však podle agentury Reuters řekla, že šlo o látku tišící bolest na bázi konopí.

Touraineová ujistila, že hodlá případ objasnit a určit, kdo je za to odpovědný. Kromě justice se případem začínají zabývat vládní agentury pro zdravotní bezpečnost v zemi.

Každý rok se podle francouzských médií podobných klinických zkoušek účastní v Evropě tisíce dobrovolníků. Často se jedná o studenty, kteří si chtějí zaplatit studia. Incidenty jsou vzácné, protože vědci první testy na zdravých lidech dělají s minimálním množstvím látky a až po jejím vyzkoušení na zvířatech.

Mezi podobnými posledními incidenty vyvolal větší rozruch v roce 2006 případ šesti mužů, kteří skončili na jednotce intenzivní péče jedné londýnské nemocnice poté, co se podíleli na klinickém testu nové látky proti leukemii a roztroušené skleróze. Zkoušená látka u nich podle agentury AP vyvolala riziko rakoviny a snížila jejich imunitu.

-čtk-