Senát zřejmě schválí novelu, podle níž by se státní příspěvky zaměstnavatelům na plat lidí se zdravotním postižením mohly zvýšit až na 8800 korun měsíčně. Nyní stát dává o 800 korun méně. Zvýšení má přinést novela, jejímž původním cílem bylo pomoci omezit pracovní úrazy zejména na staveništích.

 

Přijetí novely podpořil tento týden senátní ústavně-právní výbor. Horní komora o předloze rozhodne počátkem března.

Na příspěvky má nárok zaměstnavatel, který zaměstnává na chráněných pracovních místech více než polovinu lidí ze zdravotním postižením z celkového počtu pracovníků. Návrh také zvýší o 700 korun až na 2700 korun možnou měsíční státní dotaci na další náklady zaměstnavatele související se zaměstnáváním lidí se zdravotním postižením.

Mohlo by vás zajímat

Zvýšení příspěvku do vládní novely začlenila Sněmovna na návrh předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka. Podle něj změna souvisí se zvýšením minimální mzdy, která od ledna vzrostla z 9200 na 9900 korun, v případě zaměstnanců s invalidním důchodem z 8000 na 9300 korun. Státní příspěvek poslanci zvýšili kvůli tomu, aby například chráněné dílny nezkrachovaly kvůli chybějícím penězům na platy lidí, kteří by kvůli postižení hledali obtížně na trhu práce jiné uplatnění.

Zvýšení příspěvku má pro státní pokladu představovat výdaje do 540 milionů korun ročně, reálně asi 380 milionů korun. Změna se netýká příspěvku na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných lidí, na něž zaměstnavatelé budou nadále brát až 5000 korun na plat a až 1000 korun na další náklady.

Vládní novela měla původně jen zpřísnit požadavky na koordinátory bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Stanoví například předpoklady kvalifikace těchto koordinátorů na staveništích, každých pět let by měli projít přezkoušením. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude mít ze zákona právo vést evidenci odborně způsobilých osob v bezpečnosti práce. Novela rovněž počítá s povinnostmi zadavatele stavby a koordinátorů bezpečnosti, za jejich porušení by mohla hrozit pokuta až 400.000 korun.

-čtk-