Testy na nákazu virem zika budou provádět laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze, Ostravě a Ústí nad Labem. Vzhledem k tomu, že nákaza se nepřenáší mezi lidmi, nebude nutné při podezření na nákazu aktivovat systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí. Uvádí to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ve zprávě, kterou dá dnes vládě.
Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli viru zika, který je spojován s poruchou vývoje mozku lidských plodů, celosvětový stav nouze.
Podle Němečkovy zprávy pro vládu je riziko přenosu v Česku prakticky nulové. Žádný zastupitelský úřad neregistruje zatím případ občana ČR, který by se nakazil virem zika. Z pohledu epidemiologického šetření případů a ošetřování pacientů s podezřením na nákazu virem zika postačují podle zprávy stejná preventivní opatření jako u běžných infekcí.
Mohlo by vás zajímat
Nákaza vypukla v Latinské Americe, postihla dvě desítky států. Při pobytu v zasažených zemích se k 29. lednu nakazilo 21 Evropanů, z toho 13 z Nizozemska, pět z Británie a po jednom z Německa, Finska a Dánska. Ani v jednom případě nešlo o těhotnou ženu.
Virus zika byl objeven v roce 1947, kdy vyvolal onemocnění makaků v lese Zika v Ugandě. U lidí byl potvrzen poprvé v roce 2007, kdy způsobil epidemii v Mikronésii. Nákazu přenáší komár rodu Aedes, v Evropě se vyskytuje pouze jeden typ, Aedes albopictus. V chladném zimním období není v Evropě aktivní, tudíž nemůže teď nákazu přenášet.
„Z pohledu prevence nákazy virem zika jsou v popředí především individuální ochranná opatření k zamezení bodnutí komárem. Je třeba pečlivě zvážit a s lékařem konzultovat cestování těhotných žen a žen, které aktuálně plánují těhotenství do oblastí, kde dochází k rozsáhlému přenosu této infekce,“ uvádí se ve zprávě.
Při pravidelném monitoringu dosud nebyl v ČR zachycen komár Aedes aegypti, druh Aedes albopictus byl zjištěn v roce 2012 u Mikulova.
Virus způsobuje obvykle onemocnění s mírným průběhem, 80 procent nakažených nemá žádné příznaky. V případě potíží je mírná horečka a vyrážka, zánět spojivek, bolesti svalů a kloubů, hlavy a únava, příznaky vymizí za dva až sedm dní. Virus se diagnostikuje z krve nakažených. Antivirová léčba ani vakcína nejsou, léčbou se pouze mírní příznaky.
Ministerstvo zdravotnictví sleduje podle zprávy pro vládu aktuální informace o infekci zika vydávané Světovou zdravotnickou organizací, Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí, systémem včasného varování i reakci EU. Informace dostávají epidemiologové, hygienici i infekcionisti. Jsou na webu ministerstev zdravotnictví, zahraničí a Státního zdravotního ústavu.
Zastupitelské úřady ČR sledují aktuální situaci v postižených oblastech. Ke dni 29. ledna jsou uveřejněna na webu ministerstva zahraničí v kapitole „Cestování“ upozornění pro Venezuelu, Haiti, Barbados, Dominikánskou republiku, Kapverdy, Kolumbii, Panamu a Brazílii.
Cestovatelům do rizikových oblastí je doporučeno registrovat se před odjezdem v aplikaci DROZD, která umožňuje registrované osoby informovat prostřednictvím SMS o aktuální situaci. Cestovatelům jsou předávány informace, že nejúčinnější je chránit se před komářím bodnutím, a to instalací sítí do oken a dveří, sítí na spaní, používáním repelentů a oděvů s dlouhými nohavicemi a rukávy světlé barvy.
-čtk-