Státní nemocnice přidaly od ledna lékařům, sestrám i ostatním zaměstnancům pět procent. Výdělky stouply i v krajských nemocnicích, které jsou příspěvkovými organizacemi krajů. Zvyšovalo se také v akciových společnostech, někde i víc než pět procent. Jinde naopak čekají do července, až bude z vyúčtování jasné, zda zdravotní pojišťovny nestrhnou nemocnici peníze. Vyplývá to ze zjištění ČTK.
Odboráři již dříve varovali, že nemocnicím chybí deset procent personálu. Odchody prý může zbrzdit jen razantní růst platů a mezd. Nárůst tarifu o pět procent, který byl uplatněn loni a znovu letos, prý lékaře a sestry v nemocnicích neudrží. Řada soukromých nemocnic navíc na platech nepřidávala.
„Fakultní nemocnice a další přímo řízené státní organizace samozřejmě povinnosti dodržují. Jejich zhruba 50.000 zaměstnanců je odměňováno podle vládou schválených platových tabulek, v nichž je navýšení promítnuto. Nemocnice nemají možnost je nerespektovat,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.
„V příspěvkových organizacích zřizovaných státem nebo krajem dostali přidáno všichni. Nemáme zprávy, že by se tak nestalo, vyjma Jilemnice,“ řekl ČTK místopředseda lékařských odborů Miloš Voleman.
Z ankety Asociace nemocnic, která sdružuje velké státní a některé krajské příspěvkové nemocnice, vyplynulo, že pětiprocentní zvýšení tarifů nedopadlo na odměny. „S výjimkou jedné nemocnice, kde tarif zvýšili na úkor odměn,“ řekla bez upřesnění dané nemocnice ČTK Jaroslava Kunová z asociace.
Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), která sdružuje menší příspěvkové a soukromé nemocnice, zjistila, že v příspěvkových nemocnicích dostali všichni pět procent. „Většina ostatních přidala také, ale ne všechny pět procent,“ dodal právník asociace Stanislav Fiala.
Zaměstnanci ve zmíněných nemocnicích by měli dostat víc od července, pokud při červnovém vyúčtování nestrhnou pojišťovny peníze. „Nevylučujeme, že někde nedostanou letos, stejně jako loni, vůbec nic, protože na to nemocnice nebudou mít,“ upozornil Fiala.
Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková doplnila, že nyní se jedná o kolektivních smlouvách, kde bude zakotven i růst výdělků. V soukromých nemocnicích se bude jednat individuálně tam, kde lidem nepřidali. „Rádi bychom vyjednali, aby peníze dostali zaměstnanci zpětně, řekla Žitníková.
V nemocnicích pracuje na 153.000 lidí. Plat podle tarifních tabulek schválených vládou má 98.000 lidí a téměř 55.000 má mzdu. Mzdové tabulky mají nemocnice vlastní a jsou podle Žitníkové výrazně nižší, v průměru o 5000 korun. Odbory požadují státní platové tabulky ve všech nemocnicích. Není podle nich důvod, aby lékaři a sestry za stejnou práci měli různou odměnu.
Zdravotnické odbory vznesly požadavek na sjednocení tabulek v tripartitě, kde zasedají se zástupci státu a zaměstnavatelů. „Máme si to vyříkat se zaměstnavateli ve zdravotnické tripartitě 25. února,“ uvedla Žitníková. Podle předsedy AČMN Eduarda Sohlicha se zaměstnavatelé změně nebrání, pokud budou mít garanci, že na ni dostanou peníze.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) není proti sjednocení tabulek, má ale právní rozbory, podle nichž to není v souladu s ústavou. Podle odborů jde změna provést úpravou zákoníku práce.
Jednotnou tabulku pro všechny nemocnice, kde se péče hradí z veřejného pojištění, nevyloučil na sněmu zdravotnických odborů loni v listopadu ani ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Průměrný měsíční plat v korunách v nemocnicích – výběr
Struktura průměrného měsíčního platu lékařů a sester v nemocnicích v roce 2014
Průměrná měsíční mzda v korunách v nemocnicích – výběr
Data za rok 2015 zveřejní statistici v červenci 2016
-čtk-