Masážní olej, přehrávač s oblíbenou hudbou nebo třeba kojící podprsenka bývají běžnou součástí tašek, které si berou nastávající matky s sebou do porodnice. Zatímco ve vyspělých zemích světa mohou ženy přemýšlet nad tím, zda porod bude pro ně dostatečně příjemný zážitek, miliony žen mají úplně jiné starosti. Na to, v jakých podmínkách ženy přivádí na svět své děti, se zaměřila charitativní organizace WaterAid. Zvolila k tomu nezvyklou formu, zdokumentovala, co si budoucí matky v různých částech světa berou s sebou do porodnice. To, co je pro nás v porodnicích samozřejmost, na kterou ani nepřemýšlíme, je v mnoha zemích doslova luxus.
„Všichni chceme, aby každý novorozenec měl co možná nejlepší start do života. Porodní asistentky a personál nemocnic chtějí dělat co nejlépe svou práci a to přivádět děti na svět. Ale to není možné bez nezávadné vody, toalet a dobré hygieny,“ shrnuje Barbara Frost, generální ředitelka organizace WaterAid.
Každou minutu na světě umírá novorozené dítě na infekci způsobenou právě nedostatkem nezávadné vody a znečištění prostředí, ve kterém přichází na svět. Proto organizace WaterAid spustila projekt Deliver Life. V rámci ní chce zajistit zdravotnickým zařízením v rozvojových zemích světa zajistit nezávadnou vodu, toalety a také zlepšit dodržování hygienických pravidel. „Když si prohlížím tyto fotografie a setkávám se s ženami v podobných situacích, jsem vždy v šoku, v jak krutých a riskantních podmínkách přivádí matky své děti na svět,“ říká Frost s tím, že právě to je důvodem proč je projekt Deliver Life zaměřen právě na zlepšení hygienických podmínek ve zdravotnických zařízeních. Lepší hygiena, tedy zejména dostupnost nezávadné vody a fungující toalety, může přinést matkám a jejich dětem naději na lepší start do života. Cílem projektu organizace Water Aid je také zajistit, aby 130 tisíc matek a jejich rodin dosáhlo na nezávadnou pitnou vodu.
Mohlo by vás zajímat
Ellen, Malawi
Třiadvacetiletá Ellen Phiri přivedla své dítě na svět ve zdravotnickém středisku Simulemba v Malawi, kde se měsíčně narodí 90 dětí. Není zde žádná nezávadná tekoucí voda, žádné sterilizační vybavení, ani sem není zavedena elektřina. Na 400 osob pak připadají pouze čtyři toalety a sprchy se rozpadají, nemají ani střechu ani dveře.
Proto si Ellen vzala s sebou: svítilnu, černou plastovou fólii na pokrytí porodního lůžka, žiletu na přeříznutí pupeční šňůry, provázek na podvázání pupečníku, 200 malawijských kwacha, aby si mohla koupit jídlo, tři velké šátky na nošení dítěte po dobu, co zůstane ve zdravotním středisku, což mohou být i čtyři týdny.
Deana, USA
Deaně Neiers je 39 let a žije v New Yorku, blízko jedné z nejlepších nemocnic ve městě. „To, že jsem těhotná, znamená, že si více uvědomuji, jaké mám štěstí, že mám přístup k velkým porodnicím a pitné vodě,“ popisuje prvorodička.
S sebou do porodnice si vzala: hudební přehrávač, kokosový masážní olej, levandulový olej, arnikový gel, občerstvení, kojící podprsenky a polštářky, kojící polštář, pohodlné oblečení pro sebe, měkkou přikrývku pro miminko, body s dlouhým rukávem a čepičku pro dítě.
Hazel, Zambie
Hazel Shandumba (27) pochází z vesnice Hamangaba v zambijské provincii Monze. Ve zdravotnickém zařízení, kde porodí, je sice zdroj vody, ale v části, kde probíhají porody, tekoucí voda není. O tom, co během těhotenství dělat a nedělat, slýchala od starších žen. Jeden z pokynů byl třeba to, že by neměla příliš spát během dne, protože pak dítě bude spát během porodu. „Také mi bylo řečeno, že bych neměla nosit na krku náhrdelník nebo šátek během těhotenství, protože se pak pupeční šňůra omotá kolem krku dítěte,“ popisuje.
S sebou si vzala: sarong, vatu, ubrousky, mísu na mytí, roli plastové fólie na zakrytí porodního lůžka, dětskou přikrývku a oblečení pro miminko.
Joanna, Velká Británie
Joanně Edwards je 34 let, žije v Londýně a čeká první dítě. „Sbalila jsem si láhev na vodu, protože mi moje sestra doporučila, že je lepší během porodu pít. Vezu si jí prázdnou a předpokládám, že budu mít nemocnici možnost ji naplnit. Musí mít fontány na pitnou vodu, což je pro mě samozřejmost, na rozdíl od lidí v Africe,“ říká.
V její tašce je: spoustu občerstvení, oblečení, toaletní potřeby, mateřské vložky, TENS přístroj pro transkutánní elektrickou nervovou stimulaci, iPad, láhev na vodu, lékařské záznamy, plenky, oblečení pro miminko a přikrývka.
Agnes, Tanzanie
Agnes Noti (22) své třetí dítě přivedla na svět v nemocnici Kiomboi v tanzanské oblasti Iramba. Tato nemocnice je určená obyvatele žijící v okruhu 80 kilometrů. Porodnickou část tvoří tři místnosti, kde jsou společně ženy ještě před porodem i ty, u kterých již probíhá porod. Celá část pro rodičky má jen jednu toaletu a žádnou sprchu. Nejsou tu ani umyvadla. Po porodu se ženy mohou umýt na toaletě. „Vodu na pití kupujeme v obchodě. Voda z řeky není bezpečná. Mnoho lidí tady trpí kvůli vodě. Této vodě věřit nemůžeme,“ popisuje.
S sebou si vzala: oblečení pro miminko, ponožky, mísu na mytí a čaj.
Claudine, Madagaskar
Claudine Razafindrabary je 26 let a její dítě se narodí ve zdravotnickém středisku Soavina v okresu Betafo, oblasti Vakinankaratra na Madagaskaru. „Máme tekoucí vodu poblíž domu v naší vesnici a to díky organizaci WaterAid, která k nám zavedla vodu před několika lety, a tak pro vodu nemusíme chodit daleko,“ popisuje mladá žena, která záměrně v těhotenství nenosí žádné náhrdelníky a ani šátky okolo krku, protože se obává, že by se její dítě mohlo narodit s pupeční šňůrou omotanou kolem krku.
Vzala si s sebou: nové oblečení, vatu, alkohol pro dezinfekci, plenu, termosku a hygienické vložky.
Katy, Austrálie
Katy Shaw (31) pochází z Velké Británie, ale žije v Melbourne v Austrálii. Strávila dva roky v Malawi. „Cítím, že je neuvěřitelné, že ženy ve vysokém stupni těhotenství sbírají špinavou vodu v zemích, kde působí WaterAid. Řeší každodenní stres spojený s těhotenstvím a k tomu starosti spojené s tím, aby získaly dost vody. Pro mě je těžké unést i tašku, kterou si beru do porodnice, ale ony nosí na dlouhou vzdálenost i 25 litrů vody,“ vypráví.
V její tašce je: toaletní potřeby, pleny, občerstvení, čepička, ponožky a rukavičky pro miminko, zavinovačka, oblečení, noční košile, mateřské spodní prádlo, mateřské vložky, kojící vložky do podprsenky a masážní oleje.
Ludmila Hamplová
Fotografie zveřejňujeme s laskavým svolením organizace WaterAid