Brněnská investiční skupina DRFG koupila prostřednictvím společnosti DRFG Medical čtyři lékárny a chystá se vstoupit na lékárenský trh pod značkou řetězce Na zdraví! Do rozvoje sítě lékáren chce investovat 300 milionů korun, chce se stát trojkou za řetězci Dr. Max a Lékárna Benu, uvedl v tiskové zprávě majoritní vlastník skupiny DRFG David Rusňák. Očekává, že za čtyři roky by lékárny měly tvořit obrat okolo jedné miliardy korun.
Do konce roku by mělo pod značkou nového řetězce fungovat 16 lékáren, mělo by jít spíše o zařízení s větší plochou. „Vidíme v lékárnách velkou příležitost. Více než polovinu lékáren provozují jednotlivci, proto je trh teprve na začátku své konsolidace. Například v Norsku a Švédsku provozují lékárny výhradně řetězce,“ uvedl Rusňák. Vstup na tento trh plánoval již dříve, hledal kvalitního partnera. Manažerem, který má řetězec rozvíjet, je Rudolf Matějka, jenž sedm let vedl síť lékáren BENU a v lékárenství se pohybuje přes 20 let.
Největší český lékárenský řetězec Dr. Max s více než 360 pobočkami vlastní investiční skupina Penta, řetězec Benu vlastní německá společnost Phoenix a loni na podzim měla v Česku přes 180 lékáren. Podle loňské analýzy ČSOB působí v Česku přes 2700 lékáren a jejich počet stagnuje. V menších městech a na vesnicích spíše zanikají, vznikají hlavně ve větších městech v obchodních centrech. Stagnují také tržby z léků na předpis, proto se lékárny orientují na volný prodej. Z něj tržby od roku 2010 rostou o 2,5 až čtyři procenta ročně.
Mohlo by vás zajímat
Český rozhlas loni v prosinci zveřejnil zprávu, v níž odborníci z oblasti farmacie varují před tím, že přechod lékáren z rukou jednotlivců do rukou řetězců může lékárenský trh deformovat. Jako problém vnímá tento trend i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Jan Kostřiba z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové uvedl, že významná tržní síla řetězců způsobuje pomocí často agresivních praktik, že nezávislé lékárny dokážou stále méně řetězcům konkurovat. Uvedl také, že zatím patří řetězcům pouze pětina lékáren, ale jejich počet se zvyšuje a mnozí nezávislí lékárníci končí a nastává monopolizace trhu.
Skupina DRFG vznikla v roce 2011 a jejím cílem je zhodnocovat kapitál, investuje do majetkových podílů ve společnostech a projektech. Míří především do energetiky, nemovitostí, zdravotnictví, finančních služeb a telekomunikací. Loňské investice činily zhruba miliardu korun.
-čtk-