Zaměstnavatelé ve zdravotnictví odmítají požadavek odborů na srovnání výdělků ve veřejných a soukromých nemocnicích. Považují to za zasahování do řízení zdravotnických zařízení, mohlo by to deformovat zdravotnický trh práce. ČTK to včera řekl prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký. Unie podle něj sdružuje 95 procent nemocnic v Česku. Šéfové asociací nemocnic o situaci chtějí jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).
Odboráři žádají srovnání odměňování ve veřejných a soukromých nemocnicích. Navrhují zavedení platových tabulek i do privátních zařízení. V nich jsou podle odborů výdělky nižší a pracovníci v nich nedostávají vždy přidáno.
Zaměstnavatelé návrh podle Horeckého odmítají „zásadně a rezolutně“. Vnímají to jako zasahování do řízení nemocnic i do podnikání ve zdravotnictví. Změnu by podle nich neumožnil ani nynější systém úhrad péče. Ty se za stejné zákroky v různých nemocnicích liší.
Mohlo by vás zajímat
„Vnímáme jako klíčové nevracet se k období před rok 1989, kdy byly stanoveny jednotné klasifikační tabulky, čímž stát přebíral úlohu manažera, respektive hospodáře nad fungováním zdravotnictví,“ uvedl Horecký.
Pokud podle unie vedení nemocnice stanoví příliš nízkou mzdu, nesežene pracovníky. Bude pak muset výdělek zvýšit. „Poskytovatel je povinen zajistit kvalifikovaný personál. Jedním z jeho nástrojů jsou právě i smluvní mzdy, a to také jako nástroj motivační,“ zdůvodnil Horecký. Připomněl, že odměňování tvoří největší část nákladů. Pokud by bylo jednotné, omezilo by to prý řízení. Smluvní mzdy mají také odrážet výkonnost a kvalitu jednotlivých zařízení, uvedla unie.
S premiérem chtějí zaměstnavatelé jednat i o řešení problému s nedostatkem personálu. V mnoha nemocnicích chybějí lékaři, sestry i další pracovníci. Důvodem je nižší počet absolventů škol, míní unie. „Samotné navyšování platů i mezd chronický nedostatek zdravotnického personálu nevyřeší,“ uvedla unie.
-čtk-