Ministerstvo zdravotnictví by do roka mohlo mít výsledky výzkumu o účincích léčebného konopí na pacienty. Pokud se potvrdí, že nemocným droga pomáhá, mohlo by se začít jednat o případném proplácení léčení ze zdravotního pojištění. Novinářům to včera řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Léčebné konopí je v ČR dostupné jen na elektronický recept s omezením. Dostat ho mohou lidé s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Pacientům má zmírnit obtíže. Předepsat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři či psychiatři. Koncem prvního čtvrtletí bylo v registru osm lékařů a 16 lékárníků.
Podle pacientského spolku KOPAC by konopí pomohlo až 3000 pacientů, v lékárnách si ho ale kupovaly jen dvě desítky lidí. Valná většina nemocných na léčivo nemá peníze, uvedl spolek. Žádá, aby se léčebné konopí proplácelo ze zdravotního pojištění. Gram dovezeného konopí stojí v lékárnách 300 korun, český dodavatel zvítězil s cenou 68 korun bez DPH. Loni se zvýšil měsíční limit pro pacienta z 30 na 180 gramů.
Podle Němečka pacienti „mají naději“. Pokud výzkum ukáže, že nemocným konopí pomáhá, mohlo by se začít jednat o jeho úhradě. Výsledky zkoumání účinků by resort mohl mít do roka. Ministr dodal, že podle informací a poznatků, které má, je léčivo účinné. Lékaři na léčbu konopím stejný názor nemají. Někteří ji podporují, podle jiných je dostatek jiných léčebných prostředků.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) už dřív uvedl, že před dvěma lety v době zařazení konopí mezi nehrazené přípravky studie s porovnáním účinků konopí a jiných léčiv nebyly. Pro stanovení úhrady je to podle zákona nezbytné, stejně jako vyhodnocení poměru nákladů a přínosů léčby včetně dopadů do rozpočtu veřejného zdravotního pojištění.
Mohlo by vás zajímat
Léčebné konopí, neboli marihuana, obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je v Česku nelegální.
-čtk-