Poslanec ANO Zlatuška chce navrhnout uzákonění eutanazie. Zatím se zdá, že podporu nezíská
Ve Sněmovně se zřejmě bude opět diskutovat o eutanazii. Skupina poslanců v čele s Jiřím Zlatuškou (ANO) hodlá předložit návrh, který by ve vymezených případech důstojnou smrt, jak ji autoři nazývají, umožnil. Část zákonodárců se ale k uzákonění eutanazie staví odmítavě. Obávají se například možného zneužití.
Předloha, kterou ČTK poskytl Zlatuškův asistent Milan Hamerský, by zejména uzákonila podmínky pro eutanazii. Lidé by o ní museli požádat, žádost by mohli sepsat i předem. Lékaři by mohli k eutanazii dopomoci nebo ji případně vyvolat jen u lidí v beznadějném zdravotním stavu. O splnění zákonných podmínek by rozhodovala zvláštní komise.
“Návrh zákona o důstojné smrti se snaží vyřešit mnohdy neúnosnou situaci pacienta, který trpí vážnou chorobou, případně se rovněž nachází ve stavu nezměnitelného bezvědomí, a jeho zdravotní stav vyvolává trvalé fyzické nebo psychické utrpení,” uvedli autoři v důvodové zprávě. Ač právní řád sebevraždu nepostihuje, pokládají za důstojnější zakotvit možnost ukončení života člověka na základě jeho dobrovolného rozhodnutí.
Po obezřetnosti ale volá například poslanec ČSSD Jan Chvojka. “Vede mě k tomu zejména obava z možného zneužití tohoto institutu, otázka, zda je těžce nemocný pacient opravdu schopen odpovědně se vyjádřit k takové možnosti, i názor, že úkolem lékaře je léčit a pomáhat pacientům,” řekl.
Mohlo by vás zajímat
Proti eutanazii se postavili poslanci Jiří Mihola (KDU-ČSL), Marek Benda (ODS) a Soňa Marková (KSČM). “Lidský život vnímám jako nejvyšší hodnotu, která je hodna ochrany od početí po přirozenou smrt,” řekl Mihola. Na základě odborných konzultací tvrdí, že současná lékařská věda je na takové výši, že dokáže nevyléčitelné nemoci a těžké stavy řešit a zmírňovat utrpení jinak než tímto nástrojem, který lze zneužít.
“Jedná se zase jenom o další z projektů kulturního marxismu a snahy rozbít řád tradičního desatera – nezabiješ,” uvedl Benda. Soudí navíc, že i zkušenosti ze zemí, které eutanazii legalizovaly, jsou znepokojivé. “Člověk neumí život dát, neměl by ho ani brát,” dodal.
“KSČM zavedení eutanazie nepodporuje z důvodu toho, že nelze zcela zajistit, aby nebylo možné tento institut zneužít. Za důležité považujeme mnohem více podpořit paliativní a hospicovou péči,” řekla Marková. Rovněž podle Chvojkova mínění by mělo úsilí společnosti směřovat k tomu, jak nevyléčitelně nemocným lidem jejich utrpení zmírnit a umožnit jim prožití posledních dnů co nejkvalitněji.
O eutanazii se v dolní komoře mluvilo zhruba před deseti lety. Tehdy z ankety mezi poslanci vyplynulo, že návrh zákona o eutanazii by ve Sněmovně s největší pravděpodobností neuspěl.
-čtk-