Humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF) přestává s okamžitou platností přijímat příspěvky od Evropské unie a jejích členských států. MSF o tom včera informovala na tiskové konferenci v Bruselu. Organizace tímto krokem protestuje proti tomu, že se Evropská unie snaží zabránit uprchlíkům ve vstupu na své území. Vadí jí rovněž dopady nedávno uzavřené dohody mezi EU a Tureckem o vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka.

 

„Chceme vyslat signál proti nedůstojnému zacházení (s uprchlíky) a proti sílící snaze EU udržet trpící lidi mimo evropskou pevninu,“ uvedli MSF v tiskovém prohlášení. „Lékaři bez hranic už měsíce upozorňují na ostudnou reakci Evropy, která se zaměřuje na zastrašování lidí, místo toho, aby jim poskytla ochranu a pomoc, kterou potřebují,“ řekl Jerome Oberreit, generální tajemník Lékařů bez hranic. „Dohoda EU s Tureckem v tom šla ještě o krok dál a ohrozila celý koncept útěku a právo na ochranu, které z něj vychází,“ dodal.

Podle Oberreita Lékaři bez hranic nepřestanou pracovat v Řecku a poblíž turecko-syrské hranice, projekty ale chtějí financovat z jiných zdrojů zejména od soukromých dárců. Organizace loni získala od EU a jejích členských států celkem 46 milionů eur (1,25 miliardy Kč), což pokrylo zhruba osm procent jejího celkového rozpočtu. Nezvyklý a radikální krok byl předmětem hluboké debaty v rámci organizace, poznamenala agentura AP.

Oberreit uvedl, že MSF odmítají spolupracovat s Evropou, protože EU neusiluje „o pomoc pro ty, kteří to potřebují, ale usiluje o…hraniční kontroly“. Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas v reakci na prohlášení Lékařů bez hranic doplnil, že tento krok „nebude mít vliv na nyní probíhající humanitární projekty EU, které realizuje MSF“ v různých částech světa.

Mohlo by vás zajímat

„Dohoda EU-Turecko zdánlivě přináší očekávané výsledky. Není však vidět cena, kterou za ni platí tisíce lidí svým utrpením. Ti jsou uvězněni v pasti mezi frontovými liniemi a uzavřenými hranicemi. Mnoho dalších vědomě vystavuje sebe a své nejbližší smrtelnému nebezpečí, aby unikli z pekla, kterému čelí v Libyi,“ uvedl k dnešnímu rozhodnutí Pavel Gruber, ředitel české pobočky Lékařů bez hranic. „Pokud dohoda spustí globální dominový efekt, samotný status uprchlíka může být ohrožen a nikdo z nás nikdy neví, kdy může právo na azyl potřebovat,“ dodal.

Lékaři bez hranic poskytují pomoc lidem na útěku na mnoha místech světa: v Africe, Asii, na Blízkém východě a také v Evropě. Uprchlíkům překonávajícím Středozemní moře pomáhají už od roku 2002. V Evropě a Středozemním moři ošetřili v posledním roce a půl na 200.000 mužů, žen a dětí.

-čtk-