Tým vědců z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR v Brně vyhrál mezinárodní soutěž zaměřenou na tvorbu algoritmů k detekci nebezpečných srdečních arytmií. Zadáním soutěže Physionet Challenge byla redukce falešných alarmů na jednotkách intenzivní péče. V nemocniční praxi jsou falešné alarmy závažným problémem, řekl ČTK vedoucí týmu Filip Plešinger.
Soutěž se koná každoročně, bývá věnována zkoumání konkrétních signálů lidského těla. Český tým ve složení Plešinger, Petr Klimeš, Josef Halámek a Pavel Jurák se signály z mozku a srdce zabývá dlouhodobě a vyvíjí algoritmy a programy pro usnadnění práce lékařů.
„Naším úkolem bylo vymyslet algoritmus, který bude hlásit co nejmenší množství chybných alarmů, které v současné praxi dosahují až 86 procent,“ uvedl Plešinger. Falešná hlášení podle vědce zvyšují zátěž na personál i samotné pacienty na jednotkách intenzivní péče. Algoritmus ale redukcí nesmí vynechat žádný skutečný poplach.
Soutěž se skládala ze tří soutěžních kol, všechna brněnský čtyřčlenný tým vyhrál, konečný výsledek se dozvěděl nedávno. „Porota hodnotila senzitivitu a specificitu algoritmu, tedy to, s jakou přesností určí skutečný nebo falešný alarm. Žádný z týmů nedosáhl 100 procent, což by byl v praxi problém,“ vysvětlil Plešinger. Na projektu pracovali od loňského října do letošního ledna. Závěrečného kola se zúčastnilo 13 týmů z celého světa.
Mohlo by vás zajímat
Physionet je největší světová databáze zahrnující záznamy elektrofyziologických signálů člověka. Samotná soutěž se koná od roku 2000. Tématem dalšího ročníku jsou srdeční ozvěny a český tým už na projektu pracuje.
-čtk-