V lékařské posudkové službě, která posuzuje žádosti o příspěvek na péči či nároky na pomůcky pro zdravotně postižené, chybí v současnosti asi desetina lékařů ze zhruba 500. Podle poslankyně Radky Maxové (ANO) službě hrozí v příštím roce kolaps, protože přes 140 lékařů bude muset skončit kvůli překročení věkové hranice 70 let. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) prosazuje novelu služebního zákona, která by lékařům umožnila pracovat i po dosažení tohoto věku.
Podle Maxové je situace neudržitelná. „Současná obvyklá doba pro přiznání dávky je půl roku, výjimkou nejsou roky. Již nyní dochází k případům, kdy žadatel zemře dříve, než je posouzen,“ uvedla Maxová. Žadatelé o dávku se mohou dostat do finančních potíží, zdůraznila.
Maxová proto navrhuje, aby byly průkazky pro zdravotně postižené automaticky přiznávány těm lidem, kteří mají nárok na příspěvek na péči ve třetím a čtvrtém stupni. Podle místopředsedy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Jiřího Vencla by se ČR měla inspirovat například v Rakousku, kde neexistují speciální posudkové služby a do posuzování se zapojují sociální pracovníci a smluvně zajištění lékaři. „Je třeba vymyslet nový systém. Nevěřím tomu, že se podaří namotivovat nové lékaře, aby šli dělat posudkáře,“ uvedl Vencl.
Podle ministerstva pracuje v resortu asi 500 posudkových lékařů, podle Maxové jich je zhruba 450. Obě strany se ale shodují, že v současnosti asi 50 těchto lékařů chybí. Problémem je to, že posudkoví lékaři spadají pod služební zákon, který neumožňuje služební poměr lidem starším 70 let. „Pokud nebude schválena připravená novela zákona o státní službě, bude muset v polovině roku 2017 skončit cca 150 lékařů v pracovním poměru, kteří nevstoupili do státní služby. Kromě toho během následujících pěti let bude muset z důvodu věku skončit cca 60 lékařů ve státní službě, kteří dosáhnou věku 70 let,“ sdělil ČTK mluvčí MPSV Petr Habáň.
Mohlo by vás zajímat
Ministerstvo podle Habáně loni zpracovalo souhrn opatření ke zlepšení stavu v posudkové službě. Kromě novely služebního zákona prosazuje MPSV také vyšší platy pro tyto profese, využívání odborných asistentů lékařů a smluvních lékařů. V minulosti mluvilo také o novele zákona o sociálních službách, která by do posuzování více zapojila sociální pracovníky.
-čtk-