Jde jí předejít nebo alespoň zlehčit její průběh díky očkování, přesto jí ale ročně onemocní stovky tisíc Čechů – a někteří kvůli ní zemřou. Za péči o pacienty s klasickou chřipkou tak zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně desítky milionů. Pokud k tomuto číslu připočteme i léčbu klientů s dalšími obvyklými nemocemi takzvaně z nachlazení, pak se roční náklady vyšplhají na více než 840 milionů korun. Aktuální data z právě probíhající chřipkové sezóny sice nemá VZP ještě k dispozici, vyplývá to však z údajů z předchozích let.

V roce 2015 vykázali lékaři Všeobecné zdravotní pojišťovně celkem 158 331 klientů s chřipkou. VZP za péči o ně zaplatila dohromady 67 812 849 korun.

Cena za léčbu pacienta s chřipkou je do značné míry závislá na komplikacích. U ambulantní léčby se běžně pohybuje v rozmezí několika stokorun. U hospitalizovaných pacientů je to však už výrazně více – zhruba od 8 000 do 35 000 korun.

Čísla, která zahrnují výhradně klienty s chřipkou, však mají spornou vypovídající hodnotu. Zdaleka ne vždy je totiž nemoc lékařem jednoznačně diagnostikována a pacient odchází z ordinace domů například s diagnózou akutního zánětu dýchacích cest či jiné podobné nemoci. Pokud tyto další možné diagnózy připočteme k číslům o chřipce, zjistíme, že v roce 2015 se s nimi léčilo 1 688 620 nemocných a VZP za ně zaplatila 842 363 851 korun.

Chřipce je přitom poměrně snadné předejít včasným očkováním. Na to VZP svým klientům přispívá. V roce 2016 využilo tento příspěvek 14 863 klientů VZP. Oproti roku 2015 jde o mírný nárůst o zhruba čtyři procenta. Ukazuje se tak, že stále méně lidí věří nejrůznějším bludům o očkování, jak prokázal exkluzivní průzkum mezi klienty pojišťovny.

Mohlo by vás zajímat

[infobox-cela-sirka]

TZ VZP