Počet zdravotních pojišťoven by se mohl v budoucnu snížit, soudí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ve včerejších sněmovních interpelacích zmínil možné sloučení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV). Podle ZPMV by to ale znamenalo zrušení pluralitního systému, protože pojišťovny mají dohromady zhruba 7,9 milionu pojištěnců.

 

„Myslím si, že by mohlo přispět k racionalitě systému, k efektivitě nákladů, pokud bychom pojišťovny, které mají vazbu na stát a na veřejný sektor, sloučili v příštích letech do jedné,“ řekl premiér na dotaz Aleny Nohavové (KSČM), zda by nestačila pojišťovna jedna.

Sobotka poznamenal, že o tématu sloučení se debatovalo už při sestavování nynějšího kabinetu, shoda ale nenastala. Pokládal by za rozumné, pokud by možnost zahájit diskusi o spojení VZP, VoZP a ZPMV existovala. K myšlence jedné pojišťovny se ale premiér postavil rezervovaně.

„Jsme si vědomi, že tato varianta se čas od času diskutuje. VZP ale není tím, kdo by měl a mohl rozhodovat o tom, jak bude vypadat systém zdravotního pojištění v ČR,“ řekl ČTK mluvčí VZP Oldřich Tichý. „Je to ryze politické téma, nicméně pokud by taková situace nastala, jsme na převzetí pojišťoven připraveni,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat

„Pokud by došlo ke spojení VZP, ZPMV a VoZP, znamenalo by to zrušení pluralitního systému veřejného zdravotního pojištění,“ řekla ČTK mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Pojišťovny by totiž po spojení zahrnovaly většinu trhu a měly zhruba 7,9 milionu pojištěnců.

Pacienti si nyní mohou vybrat v Česku ze sedmi pojišťoven. Kromě státem zřízené VZP působí na trhu dalších šest zaměstnaneckých pojišťoven, které se starají celkem asi o 43 procent pojištěnců.

Systémem veřejného zdravotního pojištění proteče ročně více než čtvrt miliardy korun. Letos se příjmy systému plánovaly zhruba na 261 miliard korun, v roce 2017 by to mělo být přes 274 miliard korun.

-čtk-