"Iniciování celorepublikové stávkové pohotovosti vnímáme v dané situaci jako akt vydírání,“ uvedl ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák. Foto: ZZSJMK

Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, je to vydírání opáčil ředitel záchranky

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče včera vyhlásil stávkovou pohotovost. Důvodem je neutěšená situace v jihomoravské záchranné službě. Novinářům to řekli zástupci odborů. Záchranáři jsou podle odborů dlouhodobě přetěžováni a šikanováni svými nadřízenými. Stávkovou pohotovostí chtějí odbory dosáhnout odvolání ředitele jihomoravských záchranářů Milana Klusáka. Kraj, který je zřizovatelem záchranné služby, označuje jednání odborů za nátlakové a trvá na řešení pomocí mediátora.

 

„Dnešním dnem odborový svaz vyhlašuje stávkovou pohotovost na podporu jihomoravských záchranářů. Všech 30.000 členů odborového svazu je připraveno kolegy podpořit,“ uvedl záchranář z Pardubického kraje Martin Vostal. Podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové vyjadřují podporu zdravotnickým odborům i zástupci ostatních odborových svazů. Předsedkyně doplnila, že odbory nyní očekávají, že se jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) bude situací zabývat a přijde s návrhem řešení. „Chceme věřit, že se domluvíme,“ konstatovala. Záchranářští odboráři doplnili, že stávkovou pohotovostí nebude nijak ohrožen chod záchranné služby.

Odbory v jihomoravské záchranné službě vyhlásily stávkovou pohotovost už loni v červenci. Zdůvodňovaly to mimo jiné nedostatkem výjezdových skupin a s tím souvisejícím přetěžováním zaměstnanců nebo diskriminačním chováním některých vedoucích pracovníků k podřízeným.

Jihomoravský kraj už dříve uvedl, že chce řešit situaci pomocí mediátora, tedy nezávislého prostředníka, který má znesvářené strany usmířit. Dnes ale jednání odborů označil za nátlakové. „Toto jednání považuje kraj za nepřijatelné a žádá odboráře k návratu k jednacímu stolu. Nové vedení kraje se od svého zvolení intenzivně stavem na zdravotnické záchranné službě zabývá, hledá způsob, jak tuto vyhrocenou situaci řešit a trvá na mediaci,“ napsala ČTK mluvčí kraje Monika Brindzáková. Podle ní se na schůzkách s vedením záchranné služby a zástupci odborů ukázalo, že problémem je především špatný způsob komunikace.

Podle vedení jihomoravské záchranné služby nynější jednání odborů svědčí o tom, že nestojí o řešení situace.

Největším protestem v oblasti zdravotnictví byla v posledním desetiletí kampaň nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme v roce 2010. Připravenost podat výpověď tehdy vyjádřily svým podpisem tisíce nemocničních lékařů, členů i nečlenů lékařských odborů. V nemocnicích jich pracovalo dohromady 16.000. Akce skončila v únoru 2011 dohodou protestujících s ministerstvem zdravotnictví. Několikrát protestovali zavřením ordinací i praktičtí lékaři.

-čtk-