Skupina klíčových poslanců napříč politickým spektrem vytvořila kompromisní návrh úlev k registru smluv. Je příznivější pro zdravotnictví než návrh, který do sněmovny poslal zpět k hlasování senát. Platnost smluv, týkajících se léků a zdravotnických prostředků, nebude vázána na jejich zveřejnění. Zveřejnit smlouvu ale povinné bude, musí se tak stát do tří měsíců od jejího uzavření, jinak by pozbyla platnosti od počátku. Vypadla však lhůta 15 dnů pro zveřejnění metadat, obsahujících identifikaci smluvních stran, vymezení předmětu smlouvy, cenu či hodnotu a datum uzavření smlouvy. Navíc smlouva nemusí mít jenom písemnou podobu. Tyto úlevy uvítají nemocnice, které se obávaly dopadu na praxi nakupování léků a zdravotnických prostředků po 1. červenci, kdy má vejít v platnost plné znění zákona o registru smluv.  

 

Návrh, pod nímž je na prvním místě uvedený poslanec ANO a místopředseda sněmovny Radek Vondráček, podepsali také šéfové klubů ČSSD, KDU-ČSL, ODS, KSČM a Úsvitu. Chybí pouze TOP 09. Návrh by měla nyní posoudit vláda, která má nejbližší zasedání v pondělí 29. května, pak by putoval do prvního čtení a prolétl sněmovnou ve zkráceném řízení začátkem června. Na tomto postupu se dohodli klíčoví funkcionáři sněmovny. Návrh je vnímán jako kompromis mezi původním pozměňovacím návrhem KDU-ČSL a senátní verzí. Obsahuje výjimku ze zveřejňování pro některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu a národní podnik Budějovický Budvar, dále pro smlouvy, které se týkají nakládání s výbušninami a pro kolektivní smlouvy.

Nový „Vondráčkův návrh“ by měl nahradit původní návrh KDU-ČSL i vratku ze senátu, která lidovecké dílo upravovala. Pro nemocnice je podstatné, že i senátní návrh je lepší než současný stav a Vondráčkův návrh je ještě výhodnější než senátní verze. Podmínkou ovšem je, aby se sněmovna na jednom z těchto návrhů shodla, protože jinak by zůstal v platnosti současný stav a po 1.7. by žádná objednávka léků v hodnotě nad 50 tisíc korun nebyla platná, dokud by nebyla zveřejněna v registru smluv, což by mohlo ochromit zásobování život zachraňujícími léky (a podobně i  zdravotnickými prostředky, jak už jsme opakovaně v ZD psali). Podpisy šéfu téměř všech parlamentních klubů ovšem dávají šanci uspět nejnovějšímu Vondráčkově návrhu.[mn_protected]

Ve zdůvodnění Vondráčkova návrhu se uvádí, že se zavádí pro zveřejňování smluv uzavřených za účelem zajištění dodávek léčiv nebo zdravotnických prostředků speciální režim. „Aby plnění z těchto smluv nebylo ohroženo praktickými problémy spjatými se zveřejněním smlouvy, zajišťuje návrh, že u těchto smluv není jejich účinnost podmíněna zveřejněním. Pro odstranění problémů spjatých s povinnou písemnou formou všech zveřejňovaných smluv, návrh umožňuje i uzavření smlouvy jiným způsobem umožňujícím uveřejnění smlouvy prostřednictvím registru smluv, což zajišťuje možnost uchování současné praxe uzavírání smluv, která mnohdy nebyla postavena na písemné formě,“ píše se v návrhu a dále se uvádí, že: „Důvodem speciálního režimu je zajištění plnění z výše definovaného okruhu smluv bez prodlev spojených se zveřejněním smlouvy, jelikož zejména v urgentních případech je nezbytné neodkladně poskytnout potřebnou péči, přičemž by zřejmě v některých případech nebylo možné souběžně dostát povinnosti uveřejnění smlouvy před jejím plněním.“

Mohlo by vás zajímat

Pokud porovnáme klíčovou větu obou verzí, je téměř totožná:

§ 6

Následky uveřejnění

Senátní verze

(3) Nezávisle na uveřejnění prostřednictvím registru smluv nabývá účinnosti smlouva, která byla uzavřena za účelem zajištění dodávek léčiv nebo zdravotnických prostředků určených k poskytování zdravotních služeb.

Vondráčkův návrh

(3) Nezávisle na uveřejnění prostřednictvím registru smluv dále nabývá účinnosti smlouva, jejímž předmětem jsou léčiva nebo zdravotnické prostředky.

 

Vondráčkův návrh ale neobsahuje onu další podmínku 15 dnů pro zveřejnění metadat (obsahujících identifikaci smluvních stran, vymezení předmětu smlouvy, cenu či hodnotu a datum uzavření smlouvy), ale zachovává povinnost nakonec smlouvu přeci jen zveřejnit, a to do 3 měsíců (škrtnutý je původní text zákona):

§ 7

Zrušení smlouvy

Nebyla-li smlouva, která nabývá účinnosti nejdříve dnem uveřejnění na niž se vztahuje povinnost uveřejnění prostřednictvím registru smluv, uveřejněna prostřednictvím registru smluv ani do tří měsíců ode dne, kdy byla uzavřena, platí, že je zrušena od počátku.

A navíc pak Vondráčkův návrh přináší možnost i „jiného způsobu“ zveřejnění smlouvy:

§ 8

Společná a přechodná ustanovení

(2) Smlouva, na niž se vztahuje povinnost uveřejnění prostřednictvím registru smluv, musí být uzavřena písemně nebo jiným způsobem umožňujícím uveřejnění smlouvy prostřednictvím registru smluv.

 

Přestože nový návrh zbaví zdravotnická zařízení největšího strašáku – téměř neřešitelného rébusu, jak zajistit pružné a ekonomicky racionální zásobování léky a prostředky – nadále zůstává množství dalších problémů, na něž poukázal také ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v rozhovoru pro Zdravotnický deník zde (zánik bonusů, likvidace aplikovaného výzkumu).

-cik-

[/mn_protected]