Evropská komise rozjela projekt, kterým chce řešit “nejrůznější sociální problémy”. Finančně podpoří mladé dobrovolníky, aby utvořili takzvaný “sbor solidarity”. Od zájemců zatím dostala více než 30.000 přihlášek, první mise už byly zahájeny. Z Evropského parlamentu zaznělo přání, aby dobrovolnické oddíly pomohly taky tuzemským vyloučeným lokalitám.
Europoslanec Jan Keller (ČSSD, S&D) považuje sbor solidarity za “prvek občanské společnosti”. Vzpomíná však na dřívější doby – zejména 19. století, kdy lidé dokázali podobné aktivity financovat sami, bez pomoci státního aparátu. Právě v autonomii vidí Keller sílu. “Jestliže je fungování občanské společnosti závislé na financování zvenčí, jde o velice nezdravý jev, který popírá její základní smysl a může vést k jejímu zneužití,” říká Keller.
Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, EPP) označuje větší solidaritu a příležitosti pro mladé lidi jako “bezpochyby dobrou myšlenku”. Upozorňuje však, že “už 20 let velmi dobře funguje Evropská dobrovolná služba (EDS), financovaná z programu Erasmus+”. Zároveň příliš nevěří, že mladí účastníci solidárního sboru později svoje zkušenosti využijí na pracovním trhu. “Komise riskuje, že stoupne nezaměstnanost a frustrace,” varuje Šojdrová.
Europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM, GUE-NGL) nechce, aby byl projekt financovaný na úkor infrastruktury nebo chudých regionů. Právě vyrovnávání životní úrovně jmenuje mezi svými prioritami. Zatím sice postrádá jasnější informace o sboru solidarity, přesto však vyjadřuje optimismus. “Pokud půjde například o pomoc vyloučeným lokalitám (jenom v Ústeckém kraji máme takových míst 36), potom projekt rád podpořím,” shrnuje Kohlíček.
Petr Woff