Když se schvalovala novela zákona 96/2004 o nelékařských zdravotnických povoláních, která by, alespoň podle ministerstva, měla napomoci řešení nedostatku sester v nemocnicích, mnozí si stěžovali, že jde tak trochu o zajíce v pytli. Šance na úspěch některých kroků totiž nespočívá ani tak v zákoně samotném, ale hlavně v doprovodných vyhláškách – které při cestě novely sněmovnou ještě nebyly na světě. Jednou z důležitých podzákonných úprav v tomto směru je vyhláška 55/2011 o činnostech zdravotnických a jiných odborných pracovníků, která mimo jiné nově vymezuje kompetence praktické sestry/zdravotnického asistenta. Návrh, který ještě musí schválit vláda, umožňuje například všeobecným sestrám podávat bez indikace lékaře léky bez předpisu, pravomoci pak rozšiřuje i několika dalším zdravotnickým profesím.

 

„Cílem předkládaného návrhu vyhlášky je úprava činností pro některá nelékařská zdravotnická povolání v návaznosti na již schválenou novelu zákona č. 96/2004 Sb. (sněmovní tisk 880). Dochází k úpravě činností zejména u povolání praktická sestra (dosud zdravotnický asistent), všeobecná sestra, porodní asistentka, dětská sestra a u některých dalších povolání. Dále byly upraveny činnosti pro nově ukotvená povolání, jimiž jsou behaviorální analytik, asistent behaviorálního analytika, behaviorální technik, terapeut tradiční čínské medicíny a specialista tradiční čínské medicíny,“ uvádí předkládací zpráva. Nově je také doplněna profese logopeda ve zdravotnictví.

Do společných činností zdravotnických pracovníků, kteří mohou po získání odborné, případně specializované způsobilosti pracovat bez odborného dohledu, je přitom nově zařazena činnost v rámci péče o zdraví, prevence nemocí a podpory zdraví obyvatelstva, dále pravomoc podílení se na zapracovávání nově nastupujících zdravotníků či provádění opatření při řešení následků mimořádné události nebo krizové situace.

Vyhláška definuje rozdíl mezi praktickou a všeobecnou sestrou

Jednou z nejdůležitějších novinek je úprava profese praktické sestry, dosud zdravotnického asistenta, která je novelou oprávněna pracovat po získání odborné způsobilosti k výkonu povolání bez odborného dohledu. Vyhláška přitom vymezuje její činnosti.

„Praktická sestra bude mít jednak roli zcela samostatnou, kdy nebude potřebovat indikaci lékaře nebo zubního lékaře a bude považována za autonomního odborníka a to v případě poskytování základní ošetřovatelské péče. Tj. zjednodušeně v péči o potřeby pacienta, kterému jeho zdravotní stav nebo léčebný a diagnostický postup umožňuje běžné aktivity denního života, jehož riziko ohrožení základních životních funkcí je minimální, a který je bez patologických změn psychického stavu. Při poskytování specializované nebo vysoce specializované péče poskytuje soubor odborných činností zaměřených na potřeby pacienta pod odborným dohledem všeobecné sestry, dětské sestry nebo porodní asistentky. Druhou její rolí je role spolupracovnice lékaře, zubního lékaře a její podíl na péči léčebně-preventivní, za niž je zodpovědný lékař. Praktická sestra tyto činnosti bude moci vykonávat alespoň na základě indikace lékaře, zubního lékaře, popřípadě i pod jeho odborným vedením,“ popisuje důvodová zpráva. Snad by tak vyhláška mohla pomoci napravit stav, který jsme popisovali zde, kdy zdravotničtí asistenti neměli ve většině nemocnic jasně dané místo, protože byly jejich kompetence omezené (výčet činností praktických sester viz příloha).

Mohlo by vás zajímat

[mn_protected]

Změn ovšem doznají také činnosti všeobecné sestry. K posílení kompetencí by pak mělo dojít například v oblasti podávání léků. „Všeobecná sestra by léčivé přípravky, které jsou volně prodejné, podávala pacientům starším 10 let, kteří nejsou bezprostředně po operaci, bez indikace lékaře. Všeobecná sestra by mohla tak pacientovi staršímu 10 let, který má například zácpu, bolesti v krku po zvážení jeho zdravotního stavu, základního onemocnění a sekundárních nemocí, alergií, zhodnocení interakcí aj. podat na základě jeho přání léčivý přípravek, který je v lékárnách na tyto problémy běžně dostupný bez předpisu lékaře. Předkladatel si je vědom, že všeobecná sestra, i přestože během přípravy na výkon zdravotnického povolání získává znalosti z farmakologie, nemá stejné farmakologické znalosti na úrovni lékaře, avšak na druhou stranu tyto léčivé přípravky jsou pacientovi běžně dostupné bez předpisu lékaře a klient si je může užít, pokud bude chtít, i ve zdravotnickém zařízení zcela sám, aniž by před užitím žádal premedikaci lékaře,“ vysvětluje důvodová zpráva s tím, že odpovědnost za takové podání léčivého přípravku by pak nesla sestra, nikoli lékař. Zároveň ovšem odůvodnění zdůrazňuje, že vyhláška o činnostech stanovuje maximum, které je příslušník dané profese způsobilý vykonávat, a je na uvážení poskytovatele zdravotních služeb, jakými činnostmi daného zaměstnance pověří.

Předkladatel také navrhuje posílit kompetence všeobecné sestry v oblasti sběru anamnestických údajů. „Prvotní sběr osobní, rodinné, pracovní a sociální anamnézy by byl v kompetenci všeobecné sestry a lékař by tyto údaje již nemusel duplicitně zjišťovat a opětovně sepisovat,“ přibližuje důvodová zpráva.

Výslovně se také ukotvuje, že všeobecná sestra s odbornou způsobilostí může odsávat sekrety z permanentní tracheostomické kanyly včetně zajištění její průchodnosti. Jde přitom o činnost, kterou dnes běžně sestry v praxi provádějí, při výkladu vyhlášky ale nebylo jasné, zda ji vykonávat skutečně mohou. Podobně se doplňují dosud vyhláškou neuváděné činnosti, jež se ale běžně v praxi provádějí na základě indikace lékaře či zubaře, jako je odstraňování stehů u primárně se hojících ran, odstraňování drénů (s výjimkou těch hrudních a v oblasti hlavy) nebo podávání potravin pro zvláštní lékařské účely (vše po indikaci lékaře). Taktéž se je nově uvedeno provádění návštěvní služby a poskytování péče ve vlastním sociálním prostředí pacienta. Dále se doplňují činnosti, jako je hodnocení a ošetřování centrálních a periferních žilních vstupů, péče o močové katétry pacientů všech věkových kategorií či zajištění stálé připravenosti pracoviště včetně funkčnosti zdravotnické přístrojové techniky. Ty dosud ve vyhlášce u všeobecné sestry chyběly nebo byly ustanoveny na základě indikace lékaře. Role sester by se pak měla posílit i v oblasti edukace a doporučování vhodných zdravotnických prostředků pro péči o stomie, chronické rány a při inkontinenci, ovšem také v doporučování některých kompenzačních zdravotnických prostředků pro mobilitu a zajištění sebeobsluhy v domácím prostředí. Aplikaci transfuzních přípravků již nebude podmíněna odborným dohledem lékaře.

„Dále se činnosti doplňují na základě požadavků odborné veřejnosti a požadavků na vyjasnění kompetenčních rozdílů mezi všeobecnou sestrou a praktickou sestrou o činnost vymezující všeobecné sestře s odbornou způsobilostí a na základě indikace lékaře nebo zubního lékaře zavést periferní žilní katetr a Huberovu jehlu do portu,“ dodává zpráva.

Jednou z důležitých novinek novelizace zákona i vyhlášky je změna povolání dětské sestry. Ta byla dle dosavadní právní úpravy zdravotnickým pracovníkem se specializovanou způsobilostí v oboru Ošetřovatelská péče v pediatrii, zatímco nově půjde o povolání s odbornou způsobilostí k výkonu zdravotnického povolání. Náplň činností dětské sestry viz příloha.

Ukotvení činnosti adiktologa by mohlo napomoci vyšší dostupnosti péče

Co se týče ostatních profesí, rozšiřují a zpřesňují se i kompetence dalších zdravotníků, jako je radiologický asistent, zdravotní laborant, zdravotnický záchranář, biomedicínský technik a inženýr či zubní hygienistka.

„Na základě četných připomínek vzešlých z vnitřního řízení přistoupilo ministerstvo rovněž k úpravě či doplnění některých činností zdravotnických pracovníků, ke kterým jsou v kvalifikační přípravě pro výkon daného povolání připravováni a v praxi tyto činnosti běžně vykonávají, ale vyhláška tyto činnosti nestanovuje. Některé úpravy se provádí z důvodu rozvoje moderní technologie v medicíně, kdy předkladatel považuje za žádoucí reagovat na změny z hlediska používání složitějších náročnějších technologií, nových metodik, postupů. Jedná se zejména o změny v oblasti rehabilitace a laboratorních oborů,“ píše se dále ve zdůvodnění.

Některé změny pak navazují na novelizace jiných právních předpisů. Mimo jiné se ukotvují činnosti klinického adiktologa, což je změna vycházející z Koncepce vzdělávání v oboru adiktologie pro období 2014 – 2020.

„S návrhem ukotvení specializované způsobilosti adiktologa a ukotvení jeho činností lze očekávat dlouhodobé pozitivní dopady v podobě úspory veřejných financí v oblasti veřejného zdravotnictví. A to zejména pokud jde o výdaje na některé finančně náročné léčby jako např. léčba virových hepatitid B a C (uživatelé ilegálních drog), alkoholická cirhóza jater (uživatelé alkoholu), chronická pankreatitida (uživatelé alkoholu), léčba karcinomu tlustého střeva (uživatelé alkoholu), nemoci srdce a cév, nemoci dýchacího ústrojí, rakovina plic a jiné zhoubné nádory (kuřáci) a dalších více než 200 diagnostických jednotek dle MKN-10. Alkohol a tabák jsou jedny z nejčastějších rizikových faktorů pro poškození zdraví a předčasná úmrtí. Prevence a dostupná včasná léčba by znamenaly úspory v oblasti výdajů zdravotních pojišťoven na léčby výše uvedených onemocnění několik miliard korun ročně,“ uvádí se v předpokládaných finančních dopadech změny. Podle důvodové zprávy by přitom měla úprava zlepšit dostupnost specializovaných adiktologických služeb v regionech, kde dnes scházejí.

Novelou zákona 96/2004 se naopak zrušují povolání biotechnický asistent, dezinfektor, laboratorní pracovník či arteterapeut, což úprava vyhlášky zohledňuje, plus dále mění některé názvy povolání nebo se zpřesňuje jejich definice. Dochází také k vypuštění činností některých nelékařských zdravotnických pracovníků ve specializačních oborech, v nichž se nikdy nezačalo vzdělávat (klinický technik pro analýzu a zpracování biosignálů, pro diagnostické zdravotnické přístroje, laboratorní zdravotnické přístroje, diagnostické zobrazovací zdravotnické přístroje nebo terapeutické zdravotnické přístroje). Navrhuje se také zrušit činnosti pro obor specializačního vzdělávání Sexuologie a asistovaná reprodukce, v němž se taktéž nezačalo vzdělávat.

-mk-

[/mn_protected]

[infobox-cela-sirka]