Stát bude dávat v letech 2019 a 2020 do systému zdravotního pojištění za své pojištěnce asi o 3,5 miliardy korun ročně navíc, což činí asi pět procent celkové částky. Růst rozpočtových výdajů přinese novela o pojistném na veřejném zdravotním pojištění, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu normy informoval Hrad.  Prezident také podepsal novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která důchodcům a dětem sníží roční limity pro doplatky za léky. Hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let od ledna klesne z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let na 500 korun.

 

Letos stát posílá zdravotním pojišťovnám za své pojištěnce 920 korun na osobu měsíčně. Příští rok vzroste příspěvek nařízením vlády o 49 korun. V dalších dvou letech zajistí zvýšení částky nynější novela. V roce 2019 bude měsíční příspěvek představovat 1018 korun, o rok později 1067 korun.

Celkem by měly zdravotní pojišťovny dostat příští rok od státu za jeho pojištěnce podle důvodové zprávy 69,3 miliardy korun, o rok později 72,8 miliardy korun a v následujícím roce 76,4 miliardy korun. Předpokládá se, že stát bude platit zdravotní pojištění za 5,96 milionu obyvatel, což je zhruba stejně jako nyní.

Celkové příjmy zdravotního systému by měly letos dosáhnout 276,6 miliardy korun. Výdaje by měly být asi o 23,5 milionu nižší.

Mohlo by vás zajímat

Předloh, která se týká limitů na léky, má podle ministerstva zdravotnictví snížit spoluúčast sociálně citlivějších skupin obyvatel a bude mít peněžité dopady asi 440 milionů korun ročně. Ministerstvo při přípravě úhradové vyhlášky s těmito náklady počítá.

Předlohy upraví i hrazené očkování seniorů proti pneumokokům a dětí proti papilomavirům. U očkování proti pneumokokům se dostanou na stejnou úroveň oba druhy vakcín využívaných lékaři. Nyní mohou mít senioři bez doplatku jeden druh vakcíny. Pokud chtějí druhý, šetrnější, musejí podle důvodové zprávy doplatit zhruba tisícikorunu. Hrazené očkování proti papilomavirům budou mít i chlapci, nyní je mají placené jen dívky.

Stát navíc bude podle novely platit zdravotní pojištění i za lidi, kteří mají nařízenou ústavní léčbu. Nyní hradí zdravotní pojištění například za děti, důchodce, nezaměstnané a za vězně.

Změní se hrazení zubních výplní, když bude v Evropské unii platit úplný zákaz použití amalgámu u dětí a těhotných a kojících žen. V jejich případě budou pojišťovny hradit výplň ze skloionomerního cementu.

Praktičtí lékaři získají širší pravomoci při předepisování léků. Nyní musejí i v případě některých běžných léků posílat pacienty ke specialistům. Praktický lékař sice lék předepsat smí, není ale nárok na úhradu z pojištění. Do zákona o zdravotních službách se zase dostanou novelou hospice, významné praktické dopady se ale neočekávají.

Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění by měly letos dosáhnout 276,6 miliardy korun. Výdaje by měly být asi o 23,5 milionu nižší.

-čtk-