Spolu s praktickými a dalšími lékaři budou ve středu protestovat i lékárníci. Některé lékárny budou zavřené symbolicky na půl hodiny mezi 10:30 a 11:00. Podle mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaely Bažantové zatím není jasné, kolik lékáren se do protestní akce zapojí. Zavřou zejména ty, které nepatří do žádné sítě lékáren. Největší síť Dr. Max protest podporuje, její lékárny ale zůstanou otevřené. Druhá největší síť, lékárny Benu, bude mít také otevřeno.

 

Lékárníkům vadí i to, že připravovaný návrh úhradové vyhlášky pro ně nepočítá s žádnou kompenzací za zavedení elektronického receptu. Lékaři budou všechny recepty přes počítač vydávat povinně od ledna příštího roku, lékárnám ale podle ČLnK novinka prodlouží práci až třikrát (toto tvrzení již dříve odmítl Státní ústav pro kontrolu léčiv – pozn. redakce ZD).

Zdravotní pojišťovny teď poukazují lékárně 13 korun z veřejného zdravotního pojištění za každý recept. Podle komory by to ale mělo být 30 korun, tedy stejně jako zrušený regulační poplatek. Kvůli jejich zrušení v roce 2014 přišli lékárníci podle odhadů ČLnK o 3,2 miliardy korun.

Podle Grémia majitelů lékáren, které sdružuje 1186 veřejných lékáren, má protest upozornit na dlouho neřešené problémy. Těmi jsou třeba diskriminace pacientů systémem rozdílných doplatků na léky a zavedením čekacích listin na dodávky léků, sdělil ČTK předseda grémia Marek Hampel. Také podle něj klesají příjmy lékáren, zatímco rostou náklady, třeba na výpočetní techniku a software. „Stát na majitele lékáren přenáší další administrativní náklady v souvislosti s kontrolním hlášením, zavedením EET a připravovaným plošným spuštěním elektronických receptů,“ doplnil.

Mohlo by vás zajímat

V Česku je asi 2800 lékáren. V posledních letech bylo podle ČLnK uzavřeno několik desítek lékáren, které byly v obci jediné. Dalších 600 je podle komory existenčně ohroženo. Největší síť lékáren, Dr. Max vlastněná Českou lékárenskou Holding (ČLH), protesty podpoří. „Po celý den bude na všech LCD panelech v našich lékárnách vysílána informace o tom, že se stávka koná, i o důvodech, proč jsme se v tomto případě aktivitu ČLnK rozhodli podpořit,“ vysvětlil provozní ředitel ČLH David Mendl. Firma provozuje asi 420 lékáren.

Uzavřeny nebudou ani lékárny druhé největší sítě v Česku – Benu, která má přes 200 poboček. „Péče o naše zákazníky je na prvním místě. Omezovat provoz lékáren není nyní na pořadu dne. Věříme totiž, že v této fázi ještě existují další vyjednávací způsoby než okamžité uzavření provozu, i když na omezenou dobu,“ sdělil ČTK provozní ředitel Benu Michal Jurča.

Na středu 18. října naplánovali druhé kolo protestů praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Asi třetina jejich ordinací zůstane tento den zavřená, na půl hodiny se k nim připojí i lékárny. Doktoři protestovali už minulý týden. Ordinace otevřeli, ale na rukávech měli černé pásky jako symbol „pohřbívání“ jejich praxí. Připojili se i zubní lékaři, kteří středeční zavírání ordinací pouze podporují.

Lékařům vadí to, že zatímco nemocnicím každoročně rostou částky, které jim ministerstvo zdravotnictví plánuje rozdělit prostřednictvím úhradové vyhlášky, do ambulancí jde stejně, nebo dokonce méně než v předchozím roce.

Návrh takzvané úhradové vyhlášky, který ministerstvo zdravotnictví poslalo do připomínkového řízení, počítá s tím, že pojišťovny na nákup zdravotní péče vydají příští rok přibližně 289 miliard korun.

Největší částku navíc, 9,2 miliardy oproti letošnímu roku, by měla dostat akutní lůžková péče a ambulance v nemocnicích. Z peněz se musí zaplatit i slíbené navýšení platů o deset procent. Vyhláška počítá také s kompenzací 170 milionů korun pro lékaře za zavedení povinného elektronického receptu. Lékárníci namítají, že oni s ním náklady budou mít také. Některé lékárny budou muset pořídit nové čtečky.

-čtk-