VZP pošle letos k moři v rámci třítýdenních ozdravných pobytů Mořský koník téměř dvakrát víc chronicky nemocných dětí než loni. Jejich rodiče zároveň budou na pobyt přispívat nižší částkou. VZP totiž na dalších pět let vysoutěžila nového poskytovatele, přičemž se jí podařilo srazit cenu pobytů o 190 milionů korun.

 

Dobrá zpráva pro rodiče chronicky nemocnicích dětí: Mořský koník bude v dalších pěti letech vozit k moři tři tisíce malých pacientů ročně, navíc s nižší spoluúčastí než dosud. Vysoutěženy byly dvě lokality – Bulharsko (přímořské městečko Shkorpilovtsi) a Černá hora (letovisko Čanj na Barské riviéře). Každou lokalitu tak v létě navštíví 1500 dětí v pěti turnusech. Ještě v minulém roce se přitom s Mořským koníkem podívalo k moři „jen“ 1600 dětí. „Byl značný převis náhradníků, takže předpokládáme, že kapacitu naplníme,“ říká náměstkyně pro úsek služeb klientům Petra Pevná.

Pobyty by měla v nadcházejících pěti letech zajišťovat CK Kovotour Plus, která zvítězila v otevřeném výběrovém řízení na nadlimitní veřejnou zakázku. „S přípravu na zakázku jsme začali už před únorem 2016. I s mými zkušenostmi po předchozích kontrolách v lokalitě jsme navrhovali, jakým způsobem by služby měly probíhat,“ přibližuje poslanec, člen správní rady VZP a primář na pediatrickém oddělení v Chrudimi David Kasal.

Součástí přípravy byly i průzkumy trhu, kdy se pojišťovna snažila dosáhnout co největší účasti v tendru, nakonec se ovšem vedle vítěze přihlásila pouze společnost Adriatic Curatio. „Výsledek byl ale velmi dobrý. Na počátku jsme byli kritizováni i za to, že jsme dali limit 420 milionů, s tím, že dáváme návod, kolik si firmy mohou říct. Nikdo ale nevěděl, že chceme soutěžit tak, že 80 procent zakázky je cena a 20 procent kvalita. Zapracovali jsme tedy, aby tam jednoznačně byla úroveň jak ubytovací kapacity, tak stravy. A protože může pršet, chtěli jsme i zajištěný kulturní program pro děti, kdyby nemohly být u moře,“ popisuje Kasal.

Mohlo by vás zajímat

Ve smlouvě tak je stanovena energetická hodnota jídla pro dítě na den ve výši 3000 kalorií i pitný režim 2,5 litru tekutin. Jasně dána jsou pak také bezpečnostní a další kritéria ubytovacích kapacit, takže například černohorské středisko nyní prochází rekonstrukcí, aby bylo přizpůsobeno dětským návštěvníkům – ve všech pokojích musí být klimatizace a sociální zařízení na odpovídající úrovni, po celém areálu je nezbytný kamerový systém a dostatečné oplocení, u hotelu mají být tři hřiště a na pláži potřebné příslušenství. Uchazeči tendru navíc museli předložit návrh aktivit, kterými děti odpovídajícím způsobem (i vzhledem k jejich zdraví) zabaví.

Příležitost i pro děti ze sociálně slabších rodin

Veřejná zakázka byla vyhlášena 20. února 2017 a, jak bylo naznačeno, její předpokládaná hodnota byla po předchozích zkušenostech stanovena na 420 milionů. Pojišťovna přitom využila novinek v zákoně a 20 procent kvality soutěžila v prvním kole, zatímco druhé kolo ohledně ceny se soutěžilo v polovině srpna elektronickou aukcí. „Z původních 420 milionů jsme formou elektronické aukce dokázali zakázku vysoutěžit o 190 milionů levněji. Neušetřili jsme přitom jen peníze VZP, ale také jednotlivým rodičům, protože třetinu platí klient. Bylo to poprvé, co byla takto velká zakázka soutěžena dvoukolovým způsobem. Osvědčilo se to a může se to používat i v jiných případech,“ dodává David Kasal.

Ve výsledku tak pojišťovna zakázku vysoutěžila za 231,48 milionu, přičemž vítěz nabídl o 11,8 procenta levnější pobyty v Bulharsku a o 4,1 procenta levnější pobyty v Černé hoře.

Pro letošní rok přitom mohou rodiče žádat o pobyt pro své dítě od 15. ledna na všech pobočkách VZP. Podmínkou přihlášky je souhlas praktického lékaře pro děti a dorost, případně specialisty – alergologa či kožního lékaře. Následně přihlášku schvaluje revizní lékař pojišťovny, který kontroluje, zda dítě nemá kontraindikace, které by pobytu bránily. Vůbec poprvé letos pojišťovna umožňuje vyjet k moři také dětem s celiakií, které trpí dýchacími nebo kožními problémy.

První letošní turnus startuje 4. června, z posledního se děti vrací 24. září. Úhrada rodičů závisí na turnusu – nejméně dají za červnový a zářijový termín, oproti tomu nejvíce za první termín v červenci. Přesto je právě o tuto dobu největší zájem a bývá nejrychleji obsazena (loni dva dny po termínu, od kdy bylo možné se hlásit). Za lokalitu v Bulharsku rodiče doplatí 3400 až 9100 korun, v Černé hoře pak 3900 až 10 600 korun. V uplynulých letech se přitom spoluúčast pohybovala mezi 6500 do 13 500 korun. V ceně je navíc nově i cestovní pojištění včetně storna. „Dosáhnou na to i děti ze slabších sociálních poměrů,“ zdůrazňuje Kasal.

Každý turnus zajišťuje 48 pracovníků včetně čtyř lékařů (pediatři, kožní či alergologové), pěti sester a nově jedné dietní sestry. Sestra s lékařem jsou přítomni také při letecké přepravě. Mluvčí VZP Oldřich Tichý na tomto místě zdůrazňuje, že všechny tyto kapacity i výše zmíněná rekonstrukce objektu v Černé hoře jsou hrazeny v rámci vysoutěžené ceny a pojišťovna tak nemá žádné další vícenáklady. „VZP to jen koupí a o vše další se stará Kovotour Plus. Žádní zaměstnanci VZP ani další náklady už nejsou třeba,“ dodává Tichý. Jediné, co má tak ještě VZP na starosti, je kontrola, zda vše probíhá dle smlouvy.

Bilance za 24 let: sto tisíc dětí a tři miliardy korun

Mořského koníka pořádá VZP skoro celý čas své existence – od roku 1994. Za tu dobu poslala k moři do Tuniska, Chorvatska, Řecka nebo Černé hory bezmála sto tisíc dětí s pěti různými cestovními kancelářemi. Hodnota uskutečněných pobytů se vyšplhala na 2,96 miliardy, dvě třetiny ceny uhradila VZP, třetinu pak tvořila spoluúčast rodičů. Program je určen pro chronicky nemocné děti ve věku 7 až 16 let, které trpí alergiemi, kožními či dýchacími problémy.

„Náš léčebný pobyt je v délce tři týdny, tedy déle než u jiných zdravotních pojišťoven, které také pořádají různé ozdravné pobyty, ovšem v kratší délce,“ poukazuje Petra Pevná.

Právě délku pobytu zdůrazňuje i pediatr Kasal. „Pokud se dotyčný nemůže zúčastnit například proto, že na něj nevyjde místo, doporučuji rodičům, aby třeba u kožního onemocnění, nejtypičtější je atopický ekzém, nejezdili na týdenní pobyt, protože prakticky dojde ke zhoršení stavu. Na druhou stranu pokud je pobyt kolem tří týdnů, pacient z toho čerpá půl až tři čtvrtě roku, kdy se výrazně omezují další léčebné procedury – snižuje se množství léků i lokálních mastí. To samé platí pro pacienty s chronickými dýchacími problémy, jako jsou astmatici, kde pozorujeme výrazné snížení množství užívaných kortikoidů, snížení počtu atak a děti jsou také odolnější vůči různým respiračním virovým onemocněním. Bylo prokázáno také zlepšení plicních funkcí,“ vypočítává David Kasal s tím, že pokud by se podařilo zabránit jedinému pobytu v nemocnici, znamenalo by to úsporu zhruba deset tisíc korun.

Michaela Koubová