Pro zájemce o studium všeobecného a zubního lékařství i nelékařských oborů v sobotu 6. ledna 2018 od 10.00 do 13.00 připravila pražská 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Den otevřených dveří. Uchazeči o studium zde získají informace o fakultě a oborech, které lze na fakultě v akademickém roce 2018/2019 studovat, o přijímacím řízení i o studentském životě. Otevřena budou výjimečně také vybraná pracoviště fakulty – Anatomické a Stomatologického muzea s unikátními exponáty.
V několika přednáškových sálech fakulty se budou moci zájemci seznámit s podmínkami pro přijetí ke studiu v příštím akademickém roce či podmínkami přijetí bez přijímacího řízení, kde fakulta požaduje pro všeobecné lékařství průměr ne vyšší než 1,20 za poslední čtyři roky studia, u zubního průměr 1,0 a stejně tak pro obor fyzioterapie musí jít o studijní průměr na střední škole do 1,00.
„Fakulta je vnitřně velmi pestrá, nabízí mnoho oborů a disciplín, spojuje množství odborníků, učitelů, vědců. Proto je dobré konkrétní informace o ní hledat v primárních zdrojích, výročních zprávách a objektivních neinterpretovaných databázích. Neprofesionální ankety – tradičně se objevující v období před přijímacími zkouškami –, mohou být bez faktické znalosti programů fakult a skutečné váhy jednotlivých parametrů zavádějící,“ upozorňuje děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., na omezenou vypovídací schopnost takových žebříčků. I proto se Asociace lékařských fakult ČR od anket tohoto druhu opakovaně distancovala.
Jak děkan Šedo dodává, fakulta nabízí krom lékařských studií i celou řadu nelékařských oborů, nejvíce z ostatních fakult. A ačkoliv je největší, má nejlepší poměr počtu studentů na učitele v ČR. Bez dostatku učitelů a široké klinické základny se totiž třeba i menší škola stává „masovou“. Jednička je i nejproduktivnější vědeckou institucí v oblasti medicíny v naší republice a trvale se pohybuje mezi osmi nejúspěšnějšími vědeckými pracovišti obecně.
Mohlo by vás zajímat
Již třetím rokem zohledňuje 1. LF UK při přijímacím řízení dobrou úroveň znalostí matematiky. Bonifikaci 20 bodů získají u příjímacího řízení ti, kteří poslední čtyři roky na střední škole studovali matematiku s prospěchem ne horší než 2 nebo mají certifikát Matematika+ (Cermat) s výsledkem výborně nebo chvalitebně.
„Bonifikace za matematiku je motivací pro uchazeče, kteří již na střední škole prokázali schopnost dlouhodobého kvalitního výkonu v přírodovědné oblasti. Analýza přijímacích řízení ukazuje, že výborný prospěch z matematiky na střední škole je významným prediktorem úspěšnosti studia. Například šance, že student, který zahájil studium, postoupí do třetího ročníku, je u bonifikovaných o 34,9 procenta vyšší než u studentů bez bonifikace za matematiku. Doplňuje tak výsledek přijímacích testů, které měří spíše motivaci a schopnost podat vysoký krátkodobý výkon,“ říká odborný asistent Ústavu biofyziky a informatiky 1. LF UK RNDr. Čestmír Štuka, MBA, Ph.D.
1. LF UK výběr adeptů studia stále zkvalitňuje, protože lépe vybraní studenti studují úspěšněji a je méně těch, kteří školu nedokončí. Hladké studium bez opakování zkoušek či ročníků není komfortní jen pro studenty, ale i pro učitele a jak odborně, tak i ekonomicky pro celou školu. „Občas zmiňované představy ‚směrných čísel‘ určujících jaké procento studentů ‚nemá projít‘ jsou absurdní, uvědomíme-li si, kolik ztracené energie pedagogů a prostředků školy neúspěšný student představuje. Dotace od státu nepokrývá faktické náklady na vzdělávání mediků a studijní neúspěchy tak prohlubují ekonomickou ztrátu. O uplatnění absolventů naší fakulty hovoří jejich množství mezi významnými funkcionáři mezinárodních odborných společností, přednosty klinik – a to i na ostatních lékařských fakultách –, autory učebnic, primáři nemocnic napříč republikou, ale i jejich úspěšnost v zahraničí,“ doplňuje prof. Šedo.
1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze je největší z českých lékařských fakult – navštěvuje ji přes 4500 studentů. Základními studijními programy jsou všeobecné a zubní lékařství, kromě nich nabízí fakulta studium dalších zdravotnických oborů, specializační a celoživotní vzdělávání a řadu doktorských programů. Každoročně absolvuje 1. LF UK více než 300 nových lékařů. Fakulta je zároveň nejproduktivnější institucí v biomedicínském a klinickém výzkumu. Vědecká práce, pregraduální a postgraduální výuka se koná na 75 teoretických ústavech a klinických pracovištích společných se Všeobecnou fakultní nemocnicí, Fakultní nemocnicí v Motole, Ústřední vojenskou nemocnicí, Thomayerovou nemocnicí, Nemocnicí Na Bulovce i v dalších mezioborových centrech. 1. LF UK se rovněž podílí na projektu BIOCEV – evropském vědeckém centru excelence v oborech biotechnologie a biomedicíny – a projektu Kampus Albertov, zaměřeném na rozvoj excelentních vědeckých a výukových aktivit Univerzity Karlovy v oblasti přírodních a lékařských věd.
Podrobnosti o Dni otevřených dveří 1. LF UK jsou k dispozici na:
http://www.lf1.cuni.cz/den-otevrenych-dveri-1-lf-uk
Podrobnosti o podmínkách přijetí ke studiu zde:
https://www.lf1.cuni.cz/prijimaci-rizeni-uvod
-TZ 1. LF UK-