Poslanci zdravotnického výboru kývli na odklad sankcí za nepoužívání eReceptů. Prozatím se také shodli, že k problematice nebudou předkládat další pozměňovací návrhy, ale vyčkají alespoň půl roku, než si systém „sedne“. V tuto chvíli se přitom většina přiklání k tomu, že fungování vypadá vcelku bezproblémově, je ovšem třeba napravit komunikaci směrem ke zdravotníkům ze strany SÚKL a ministerstva zdravotnictví.

 

Systém eReceptů jede naplno deset dní a zatím podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (Ano) funguje bezproblémově. Ke včerejšímu dni už lékaři předepsali milion elektronických receptů a s každým dnem počty uživatelů i předepsaných receptů stoupají. V tuto chvíli však stále na přidělení přístupových hesel do centrálního úložiště čeká na šest tisíc doktorů, jejichž žádosti se zasekly na České lékařské komoře.

„Systém funguje, není v žádném kolapsu, co ale nefunguje a jsem kritický, je, že projekt má jisté zpoždění a všichni lékaři nejsou v systému zaregistrováni. Na druhou stranu z čísel, která mám k dispozici, to vypadá, že všichni lékaři v nějaké fázi v systému jsou – ať už je to ve fázi finální, kdy přístupové údaje mají, těch je aktuálně zhruba 38 tisíc, nebo ve fázi ověřování. Zdá se ale, že to postupuje vpřed – ještě před dvěma týdny čekalo na ověření osm tisíc lékařů,“ konstatuje ministr Vojtěch. „Za této situace si myslím, že jakékoliv oddalování povinnosti není relevantní a neexistuje pro ně jasná argumentace,“ dodává.

Ministerstvo přitom doufá, že do února budou „odbaveni“ i všichni zbývající lékaři – ale pokud náhohou ne, nemají se čeho bát. Poslanci zdravotnického výboru totiž včera posvětili návrh Adama Vojtěcha na to, aby se v letošním roce neuplatňovaly žádné sankce. Pozměňovací návrh byl projednáván v rámci vládní novely zákona o léčivech, která transponovala evropskou úpravu ošetřující provoz transfuzních služeb.

Mohlo by vás zajímat

„Celý rok je sankce nula. Domnívám se, že je to dostatečná doba pro to, aby kolegové, kteří nechtějí přistupovat k elektronizaci své ambulance kvůli věku a podobně, měli čas si všechno rozmyslet a buď praxi prodat, nebo se s tím nějak vypořádat,“ říká předsedkyně zdravotnického výboru Věra Adámková (Ano).

[mn_protected]

Adámková ovšem v tomto směru opakovaně poukazuje na špatnou komunikaci SÚKL i ministerstva zdravotnictví s Českou lékařskou komorou i samotnými doktory a dalšími zdravotníky. Sama totiž dostala vyhlášku stanovující výjimky z eReceptů až po urgenci před Vánocemi. Podle Julia Špičáka (Ano) tak mělo ministerstvo například vydat metodický pokyn, který by situaci usnadnil.

Právě na komunikaci a informovanost lékařů apeluje také Rostislav Vyzula (Ano), který vždy eRecepty velmi propagoval. Sám ale nyní patří mezi ty, kdo se ještě do systému nedostanou – jeho žádost totiž byla zamítnuta. Důvodem je zřejmě to, že už v minulosti, tak jako řada dalších lékařů, o přístup žádal. Proto by podle něj bylo na místě lékařům říci, jak mají dále postupovat. „Je to otázka technická, kterou předpokládáme, že vyřeší Ústav pro kontrolu léčiv,“ reaguje Vojtěch.

Zlepšit povědomí přitom ministerstvo plánuje spolu s lékovým ústavem v rámci osvětové kampaně, která má odstartovat v únoru a zaměří se hlavně na starší lékaře z venkova (psali jsme také zde).

Lékařská komora je stále proti, chce eRecept nepovinný

Zatímco ale ministerstvo, poslanci a dokonce i lékárny potvrzují, že v tuto chvíli eRecept s většími či menšími problémy běží, Česká lékařská komora se stále staví proti a prosazuje zavedení dobrovolnosti. „Proč jsou elektronické recepty povinné a jsou prosazovány takovým tlakem, když v sousedním Německu jsou nepovinné a funguje to? Není pravda, že ve většině zemí jsou elektronické recepty povinné, naopak ve většině zemí takové systémy neexistují. Pokud to pouze odkládáme, odkládáme konec praxe některých lékařů seniorního věku, kterých je několik stovek a jsou na venkově. Nevím, jestli elektronické recepty stojí za to, že se sníží dostupnost zdravotní péče na venkově. Nezazněl tu také aspekt práv pacientů. Lékaři – psychiatři mají velké problémy, protože řada jejich pacientů je paranoidních, mají strach ze systému a Velkého bratra. Nemají důvěru v systém elektronických receptů,“ vypočítává prezident ČLK Milan Kubek.

Komora přitom trochu otočila, co se týče lékového záznamu. Ještě na podzimní tiskové konferenci jeho absenci velmi kritizovala, zatímco nyní lze ze včerejších slov prezidenta Kubka usuzovat, že je záznam vesměs k ničemu. „I když bude fungovat lékový záznam, stále nebudeme vědět základní informaci o tom, co pacient skutečně užívá bez ohledu na to, co říká nějaký záznam,“ říká Kubek.

Jeho slova ale podle všeho nepadla na úrodnou půdu. „Lékař dnes neví, co pacient dostal v lékárně, ale s eReceptem to vědět bude. A to, co pacient skutečně užívá, neví lékař ani dnes, takže kritiku nechápu. Přidaná hodnota už dnes je v tom, že lékař ví, co si pacient vyzvedl, zda došlo k nějaké záměně. Žádnou takovou informaci dosud neměl. Jsme v situaci, kdy jsou v systému vesměs všichni lékaři. Zrušit to by pro lékaře, kteří zákonnou povinnost dodrželi – a zdá se, že je jich většina – nebylo úplně korektní,“ reaguje ministr Vojtěch.

A přidávají se k němu snad všichni poslanci za Ano. „Nevím, proč si pan prezident bere do úst jako rukojmí psychiatrické paranoidní pacienty. Nemyslím si, že by se zrovna paranoidní psychiatrický pacient zajímal o to, co je eRecept a proč se ho má bát, když dostane stejný papír, s nímž půjde do lékárny a lék dostane,“ domnívá se Jana Pastuchová (Ano). „Staří lékaři i psychiatričtí pacienti budou pro, jestliže je nebudeme strašit,“ zdůrazňuje Julius Špičák.

Kritiku nechápe ani jejich stranický kolega David Kasal. „Dívejme se dopředu, ne dozadu. Jde o to systém elektronického zdravotnictví posunout, a měly by se na tom podílet všechny složky – jednak osvětou, jednak tím, že to budou všichni podporovat. Byl bych rád, aby k tomu v souladu s ministerstvem i zdravotním výborem přispěla i lékařská komora,“ dodává Kasal.

Jiří Mašek (Ano) dokonce uznává, že svůj díl viny na ne úplně ideálním stavu, v němž nyní eRecept je, nesou i sami lékaři. „Máme jako celá komunita určitý postoj k administrativě a administrativním povinnostem a hlásíme se do věcí na poslední chvíli. Myslím si, že řešení s odložením sankcí je v tuto chvíli optimální. Až se vyhodnotí, kolik lidí je stále mimo systém a jestli jsou to kolegové třeba 75 let plus, lze se zase bavit o nějaké výjimce. Ale ne abychom si ji dali teď na začátku,“ konstatuje Mašek. O tom, že starší lékaři ve většině případů zavírají své ordinace beztak a eRecept v tom nehraje až tak zásadní roli, jsme psali zde.

I když loni eRecept hodně kritizovala i Česká lékárnická komora, nyní se snaží vzniklé problémy monitorovat a pak je chce řešit s lékovým ústavem i ministerstvem. „Snažíme se být maximálně nápomoci,“ říká prezident Lubomír Chudoba, podle kterého se ale na help lince ČLnK spuštěné v prvních dnech povinného eReceptu sešlo zhruba 35 různých typů potíží. Řešit se tak podle něj musí například rychlost zapojování zdravotníků do systému. „Musí se to změnit, nemůže to trvat tak dlouho. Například po promocích tu budou nové stovky lékařů a lékárníků, kteří nemohou po nástupu do zaměstnání čekat takovou dobu,“ zdůrazňuje Chudoba.

Odložení eReceptů i úpravu lex Běhounek poslanci stáhli

Pozměňovací návrh Adama Vojtěcha k novele lékového zákona ovšem nebyl původně podán jako jediný. Poslanec Jaroslav Dvořák (SPD) chtěl usilovat o to, aby byl eRecept nepovinný, nakonec ale návrh stáhl. „Chtěla bych poděkovat kolegům, kteří stáhli z oficiální části pozměňovací návrhy. Domnívám se, že v současné době nejsme nikdo schopen činit jakékoliv závěry, protože projekt eReceptu je v současné době tak čerstvý, že říkat, že je dobrý či špatný, je předčasné. Musíme si nechat minimálně půl roku, abychom mohli mít první předběžná data. A nebudeme-li s prvními výsledky spokojeni, jistě budou pozměňovací návrhy, které budou výrazně přísnější,“ říká Věra Adámková.

V souvislosti s pozměňovacími návrhy, které nakonec poslanci stáhli nebo je nepředložili, přišla na přetřes také problematika distribuce léčiv, konkrétně paragrafu 77, odstavec 1, písmeno h, kde se říká, že „distributor pro zajištění dostupnosti léčiv na trhu v České republice má právo vyzvat držitele rozhodnutí o registraci o dodávku humánních léčivých přípravků v rozsahu tržního podílu distributora a držitel rozhodnutí o registraci má povinnost mu je dodat“ (tzv. lex Běhounek). Petr Třešňák (Piráti) proto chtěl navrhnout, aby se do zákona doplnilo, že podíl distributora na trhu stanoví SÚKL, nakonec ale návrh taktéž stáhl.

„Týká se to oblasti, kde by byla potřeba technická notifikace návrhu u Evropské komise, což by znamenalo na tři měsíce ho pozastavit. Jde ale o tisk transponující evropskou směrnici, kde je třeba rychlé přijetí,“ vysvětluje náměstek MZ pro legislativu Radek Policar. Směrnice by totiž měla být transponována už do 15. února. Ministerstvo na druhou stranu deklaruje, že se projednávání problematiky nijak nebrání, a měla by se tak řešit v rámci příští novely zákona o léčivech (spolu se zakotvením lékového záznamu), která má jít na legislativní radu vlády v květnu. „Naprosto souhlasíme s potřebou otázku vyřešit,“ dodává Policar.

Zdravotnický výbor schválil pozměňovací návrh Adama Vojtěcha 17 hlasy, proti nebyl nikdo, tři poslanci se zdrželi.

Michaela Koubová

[/mn_protected]