Ministerstvo zavádí honoráře za bezplatnou právní pomoc, bude stát 32 milionů ročně
Ministerstvo spravedlnosti kvůli novele zákona o advokacii, která zavedla institut bezplatné právní pomoci pro chudé připravilo novelu a vyhlášku, které mění odměny za poskytování právních služeb. Pro účely ověření především nároku na právní porady z hlediska ročního časového limitu povede Česká advokátní komora seznam žadatelů, obdobně však bude muset vést i jakýsi podseznam advokátů, kteří se do systému přihlásí. Celkem bezplatná právní pomoc vyjde podle výpočtů ministerstva na 32 milionů korun ročně.
Novelou zákona o advokacii se od 1. července tohoto roku rozšíří hrazená právní pomoc do oblasti mimo řízení před orgány veřejné moci ve formě právních porad, v řízení před orgány veřejné správy a v řízení před Ústavním soudem. Stávající systém určování advokátů Českou advokátní komorou se mění a nově bude realizován ve třech samostatných formách právní pomoci – určování k poskytnutí právní porady, určování k poskytnutí právní porady cizincům umístěným v zařízení pro zajištění cizinců nebo v přijímacím středisku a určování k poskytnutí právní služby.
Stát bude platit právní pomoc nemajetným lidem. Advokát, který poskytne právní poradu, bude mít nárok na odměnu. Pro účely této formy právní pomoci resort navrhl stanovit paušální sazbu mimosmluvní odměny za každých započatých 30 minut právní porady ve výši 150 Kč.
[mn_protected]
“Při odhadu počtu předpokládaných porad uskutečněných za jeden rok bylo vycházeno z praktických zkušeností České advokátní komory, přičemž bylo rovněž přihlédnuto k počtu pořádaných tzv. 15minutových porad. S ohledem na stanovení výše odměny za jednu právní poradu se bude jednat o odměnu advokátovi ve výši 150–600 Kč v závislosti na délce poskytnuté právní porady (podle rozsahu v délce 30 až 120 min.). Ministerstvu spravedlnosti by tak v případě odhadovaných 10 000 porad za rok mohly vzniknout výdaje ve výši 6 mil. Kč za období 1 roku,” uvádí ministerstvo spravedlnosti v předkládací zprávě.
Co se týče poskytnutí právní pomoci v detenčních zařízeních pro cizince, advokát, který poskytne právní poradu v konkrétním zařízení, bude mít nárok na odměnu
a náhradu cestovních výdajů spojených s dopravou do konkrétního zařízení včetně náhrady
za promeškaný čas strávený cestou do zařízení a zpět. Navrhuje se, aby advokátovi náležela za každou započatou hodinu právní porady odměna ve výši 300 Kč.
Mohlo by vás zajímat
“Předpokládá se, že by se obvykle jednalo o 8 hodin právních porad během jednoho
dne jedenkrát za týden, tj. 2 400 Kč týdně. V rámci poskytování porad v pěti „uzavřených“ zařízeních bude nutné vynaložit roční náklady na odměny advokátů ve výši 624 000 Kč. Na náhradu cestovních výdajů spojených s dopravou do konkrétního zařízení včetně náhrady za promeškaný čas strávený cestou do zařízení a zpět je počítáno s náklady v odhadované výši 390 000 Kč,” uvádí resort.
Ministerstvu spravedlnosti by tak mohly vzniknout výdaje ve výši 1 014 000 Kč za období
1 roku.Poslední položkou je státem hrazená právní pomoc ve správním řízení (§ 18c zákona o advokacii).
Další položkou je státem hrazená právní pomoc ve správním řízení. Advokát bude mít nárok na odměnu a náhradu hotových výdajů.
Podle § 10 odst. 1 advokátního tarifu se při zastupování ve správním řízení, včetně řízení o přestupcích nebo o jiných správních deliktech považuje za tarifní hodnotu částka 5 000 Kč a podle § 7 činí sazba mimosmluvní odměny za jeden úkon právní služby 1 000 Kč. Pro účely výpočtu nákladů bylo počítáno maximálně se 4 úkony právní služby v rámci jednoho určení advokáta pro poskytnutí právní služby v jednom řízení před orgánem veřejné správy. Uvažujeme-li o čtyřech úkonech právní služby v rámci jednoho řízení před orgánem veřejné správy, jedná se o odměnu ve výši 4 000 Kč.
Schválený věcný záměr pro stanovení výše odměny předpokládal použití advokátního tarifu ve snížené výši o 20 %. Při snížení bylo vycházeno z úpravy obsažené v § 12a odst. 1 advokátního tarifu, kdy se sazby mimosmluvní odměny za úkony právní služby ustanoveného zástupce soudem v občanském soudním řízení snižují o 20 %.
Advokát má vedle nároku na odměnu také nárok na náhradu hotových výdajů. Advokátní tarif (§ 13) přiznává advokátovi paušální částku jako náhradu výdajů ve výši 300 Kč na jeden úkon právní služby. Uvažujeme-li o čtyřech úkonech právní služby, jedná se o částku 1 200 Kč. Tato částka bude rovněž snížena o 20 %.
V návaznosti na ustanovení advokátního tarifu se odhaduje, že by advokátovi určenému Českou advokátní komorou pro zastupování ve správním řízení připadla odměna ve výši 3 200 Kč a náhrada hotových výdajů ve výši 960 Kč. Celkem by se jednalo o částku 4 160 Kč.
Lze předpokládat, že by se jednalo o cca 4 500, maximálně o 5 000 případů ročně, což by mohlo představovat výdaje Ministerstva spravedlnosti ve výši cca 20 mil. 800 tis. Kč ročně.
Poslední položkou je státem hrazená právní pomoc vřízení před Ústavním soudem (§ 18c zákona o advokacii)
V řízení před Ústavním soudem bude mít advokát určený Českou advokátní komorou nárok na odměnu a náhradu hotových výdajů. Při výpočtu odměny se vychází z § 9 odst. 4 písm. e) advokátního tarifu (za tarifní hodnotu se považuje částka 50 000 Kč). Podle § 7 činí sazba mimosmluvní odměny za jeden úkon právní služby 3 100 Kč (z tarifní hodnoty 50 000 Kč). Pro účely výpočtu nákladů bylo počítáno maximálně se 3 úkony právní služby v rámci jednoho určení advokáta pro poskytnutí právní služby v řízení před Ústavním soudem. Uvažujeme-li tedy o třech úkonech právní služby, jedná se o odměnu ve výši 9 300 Kč.
Rovněž v tomto případě schválený věcný záměr předpokládal pro stanovení výše odměny použití advokátního tarifu ve snížené výši o 20 %. Při snížení bylo vycházeno z úpravy obsažené v § 12a odst. 1 advokátního tarifu, kdy se sazby mimosmluvní odměny za úkony právní služby ustanoveného zástupce soudem v občanském soudním řízení snižují o 20 %.
Advokátovi kromě odměny připadne náhrada hotových výdajů. Advokátní tarif (§ 13) přiznává advokátovi paušální částku jako náhradu výdajů ve výši 300 Kč na jeden úkon právní služby. Uvažujeme-li o třech úkonech právní služby, jedná se o částku 900 Kč. Tato částka bude rovněž snížena o 20 %.
V návaznosti na ustanovení advokátního tarifu by advokátovi určenému Českou advokátní komorou pro zastupování v řízení o ústavní stížnosti připadla odměna ve výši 7 440 Kč a náhrada hotových výdajů ve výši 720 Kč. Celkem by se jednalo o částku 8 160 Kč.
Dle odhadů České advokátní komory by se jednalo ročně celkem cca o 530 případů (průměr dat poskytnutý za poslední 3 roky), což představuje výdaje Ministerstva spravedlnosti ve výši cca 4,3 mil. Kč ročně.
Celkem se tedy jedná o dopady ve výši 32 114 000 Kč (bez DPH).
Prostřednictvím předkládané vyhlášky dochází podle ministerstva spravedlnosti pouze k faktickému promítnutí již předem stanovených a důsledně odůvodněných výší odměn advokátů určených Českou advokátní komorou na náklady státu.
Jak se změní zákon?
Vyhláška č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb) advokátní tarif, ve znění pozdějších předpisů
12a
(1) Sazby mimosmluvní odměny podle § 7 za úkony právních služeb ustanoveného zástupce v občanském soudním řízení, ustanoveného opatrovníka v občanském soudním řízení, ustanoveného obhájce v trestním řízení, ustanoveného zmocněnce v trestním řízení nebo, opatrovníka dítěte podle jiného právního předpisu upravujícího soudnictví ve věcech mládeže, určeného advokáta pro řízení před orgánem veřejné správy nebo řízení před Ústavním soudem se snižují o 20 %.
(2) Sazba mimosmluvní odměny za jeden úkon právní služby ustanoveného zástupce v občanském soudním řízení, ustanoveného opatrovníka v občanském soudním řízení, ustanoveného obhájce v trestním řízení, ustanoveného zmocněnce v trestním řízení nebo, opatrovníka dítěte podle jiného právního předpisu upravujícího soudnictví ve věcech mládeže, určeného advokáta pro řízení před orgánem veřejné správy nebo řízení před Ústavním soudem snížená podle odstavce 1 činí nejvýše 5 000 Kč.
12b
(1) Sazba mimosmluvní odměny za právní poradu poskytnutou podle § 18a zákona o advokacii činí 150 Kč za každou i jen započatou půlhodinu právní porady.
(2) Sazba mimosmluvní odměny za právní poradu poskytnutou podle § 18b zákona o advokacii činí 300 Kč za každou i jen započatou hodinu právní porady.
(3) Při poskytování úkonů podle odstavce 1 a 2 se § 13 odst. 3 nepoužije.
Změnu vyhlášky včetně formuláře na poskytnutí právní pomoci najdete zde.
[/mn_protected]
(epa)