Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit vládě zákon o odškodňování újmy způsobené povinným očkováním. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) tak hodlá podle svých slov vyhovět doporučení ombudsmanky Anny Šabatové a zmírnit kritiku odpůrců očkování. Řekl to senátorům při projednávání návrhu Evropské komise na posílení spolupráce v boji proti nemocem, jimž lze předcházet očkováním.

 

„Stát by měl přijmout i určitou odpovědnost, pokud vyžaduje povinné očkování, za případnou škodu nebo újmu na zdraví těch dětí, kde zkrátka očkování újmu způsobí, což se v některých případech děje,“ uvedl ministr. „Myslím si, že se tak možná i trošku otupí určité hrany,“ dodal. Již dříve uvedl, že by mělo jít o jednotky lidí ročně. Nárok se posoudí podle zdravotnické dokumentace, případně se vyjádří znalec.

Předložení podobného zákona slibovalo ministerstvo zdravotnictví už před třemi lety. Chtělo uzákonit zodpovědnost státu za poškození zdraví dětí povinným očkováním, jež nezpůsobí chyba lékaře či vadná vakcína. Slib souvisel s doporučením Nejvyššího soudu na základě případu dívky, která po očkování proti TBC měla těžký zánět kyčelního kloubu.

Loni v dubnu slib zopakoval Vojtěchův předchůdce Miloslav Ludvík (ČSSD). Zdůvodnil tak odmítavý postoj k návrhu opozičního poslance Jana Farského, který chtěl uzákonit nárok na odškodnění „za újmu nikoli zanedbatelnou“ v souvislosti s povinným očkováním. Odškodnění mělo být podle Farského stanoveno podle zákona o odpovědnosti státu za nesprávný úřední postup a za použití občanského zákoníku. Ludvík to odmítl s tím, že „očkování nelze považovat za nesprávný úřední postup“.

Mohlo by vás zajímat

Senát obecně snahu Evropské komise podpořil s ohledem na klesající proočkovanost obyvatelstva. Připomenul ale, že kompetence EU v této oblasti mohou být pouze podpůrné, koordinační a doplňující. Ministr poukázal na to, že návrh klade důraz na osvětu kvůli neopodstatněným dezinformacím, které se šíří na sociálních sítích v neprospěch očkování. Vojtěch také uvedl, že Evropská komise by chtěla vypracovat společný očkovací kalendář EU nebo vytvořit Evropský vakcinační systém.

Lékař a senátor ANO Ladislav Václavec uvedl, že společný očkovací kalendář EU bude složité vytvořit, neboť povinné očkování je jen v deseti z dosavadních 28 států EU. „I u nás jsou organizace, jako jsou ty poblázněné matky, které využívají dezinformace typu vzniku autismu po očkování,“ řekl.

Snahu EU uvítala senátorka a dětská neuroložka Alena Dernerová. „Nás se nikdy nikdo neptal, jestli chceme být očkováni, nebo ne. Prostě přišli do školy, oočkovali nás, sami jsme byli rádi, že nedostaneme onu chorobu. Teď všichni mají internet a všichni vyznávají mistra Googla a najdou si tam tolik nesmyslů, které potom musím já pracně v ordinaci vyvracet,“ podotkla.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Povinnost očkování a vysokou míru očkování dětí vysvětluje ministerstvo ochranou zdraví celé společnosti. Proti infekci jsou v případě proočkovanosti na hranici 95 procent chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou.

Názory na prospěšnost očkování se liší. Roste počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány. Česká vakcinologická společnost upozornila na studii z USA, která na příkladu téměř 500 dětí zjišťovala, jestli aplikace většího počtu vakcín v průběhu prvních dvou let života dítěte neoslabuje imunitní systém dítěte a není příčinou zvýšeného rizika vzniku jiných infekčních nemocí. Výsledky ukázaly, že nemocné byly obě skupiny dětí srovnatelně.

Podle primářky infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové je očkování obecně jedním z největších výdobytků civilizace. „Vyjádření rádoby odborníků, že nemusíme očkovat, protože ty nemoci v Česku nemáme, jsou naprosto iluzorní,“ řekla dříve na tiskové konferenci k infekčním nemocem. Díky vakcínám podle odhadů hygieniků nezemře ročně 500 dětí a dalších 150.000 neonemocní.

Rodičům, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10.000 korun. Neočkované děti také nepřijímají školky a školy v přírodě. Situací se zabývaly i soudy, několik kauz čeká i na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

-čtk-