Aplikace Záchranka od včerejška funguje i na slovenských horách
Aplikace Záchranka, pomocí které si lidé mohou přivolat pomoc, ode včerejška funguje i na slovenských horách. Lidé si díky ní přivolají slovenskou Horskou záchrannou službu. Podle záchranářů je velkou předností aplikace zejména určení přesné polohy volajícího, což je důležité hlavně v oblastech, jako jsou hory či vodní plochy. Záchranáři to řekli novinářům při představení aplikace na Kohútce na Vsetínsku, která leží na hranici se Slovenskem.
Aplikace v Česku funguje od března 2016, v telefonech ji má již téměř 800.000 lidí, letos je evidováno přes 12.300 tísňových volání. V systému je kromě zdravotnické záchranné služby zapojena také česká Horská služba, Vodní záchranná služba ČČK i rakouští záchranáři.
“Jsme rádi, že se nám podařilo propojení se Slovenskem právě v období 100. výročí Československa. Už od vzniku aplikace nám uživatelé psali, abychom ji zprovoznili v Tatrách, kam často jezdí na dovolenou,” uvedl autor aplikace Záchranka Filip Maleňák.
Pokud člověk zavolá o pomoc ze slovenských hor, aplikace odešle nouzovou zprávu tamnímu dispečinku horské záchranné služby. Ve zprávě je nejen GPS poloha volajícího, také jeho zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké nebo stav baterie telefonu. Informace mohou horští záchranáři využít k rychlejší záchraně člověka.
Mohlo by vás zajímat
“Největším problémem pro záchranáře při hledání ztracených osob nebo osob, které potřebují pomoc ve vysokohorském terénu, je vždy přesná lokalizace. Přesně vědět, kde se nachází zraněný, je pro záchranáře klíčové. Lidé ve stresu skutečně často neví, kde se nachází. I když popíšou místo, stává se, že je to úplně jinde, protože ve stresu člověk často neví, kam se vydal, vše zapomene, neumí popsat terén, neví ani, jak dlouho jde. Aplikace Záchranka je proto důležitým komunikačním prvkem, protože v horách jde po nehodě často o minuty,” uvedl náčelník Horské záchranné služby Slovenska Jozef Janiga.
Aplikace bude na slovenských horách pomáhat nejen českým a slovenským turistům, ale i Rakušanům, kteří mají obdobu aplikace Záchranka – aplikaci Rettung. Mimo horské oblasti slovenska aplikace po stisku nouzového tlačítka zavolá na linku 155, datovou zprávu s informacemi však zatím neodešle. Volající se spojí se záchrannou službou jen telefonicky.
Česká horská služba se napojila na aplikaci Záchranka letos v lednu. “Od té doby už nám aplikace předala více než 500 událostí republice, které se odehrály nejen v zimní, ale i letní sezoně. Spolupráci si pochvalujeme a jsme rádi, že se přidávají i naši slovenští kolegové,” uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Aplikaci využívají všechny krajské záchranné služby v Česku, denně přes ni volá o pomoc asi 50 lidí.
-čtk-