Emergentní systém je předmětem sporu, v případě, že by prošel tak, jak ho navrhuje ministerstvo, změnil by zásadně dosavadní podobu českého trhu s léky. Foto: Koláž ZD

Emergentní distribuce je ve vnějším připomínkovém řízení

Ministerstvo zdravotnictví tento týden poslalo do vnějšího připomínkového řízení novelu zákona č. 378/2007, o léčivech, která mimo jiné zavádí tzv. emergentní systém dodávek léčiv podle slovenského vzoru. Kontroverzní návrh, který zásadně odmítají lékárníci a část distributorů, původně zkusilo ministerstvo prosadit rovnou ve sněmovně přes pozměňovací návrh, jenže se k němu nepřihlásil žádný poslanec. Členové výboru pro zdravotnictví se pak návrhem odmítli zabývat s tím, že musí jít do řádného legislativního procesu. Nyní je tedy v připomínkovém řízení, které končí 2. května. Pak návrh čeká předložení legislativní radě vlády.

  Emergentní systém přenáší odpovědnost za dostupnost léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění nikoliv na distributora, ale na výrobce. Ten bude mít povinnost na základě objednávky zajistit dodání léčiva do dané lékárny do dvou pracovních dnů. Podle kritiků emergentní systém upevní pozici největších distributorů léčiv a posílí jejich vazby s výrobci a vyvolenými lékárnami, dostupnost léků stejně nezlepší a ještě je k tomu v rozporu s právem EU (blíže jsme psali například zde, i zde). Naopak předkladatelé tyto obavy nesdílí. „Navrhované mechanismy částečně zasahují do volného pohybu zboží, avšak v rozsahu, který je přípustný primárním právem,“ píší mj. v důvodové zprávě. Návrh nemá mít dopad na státní rozpočet. Zatíží…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

-cik-