Dodávky jedné z vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) přerušené. Ústav má nahlášeno obnovení 15. listopadu. Mluvčí Sanofi Pasteur, který vakcíny vyrábí, Libor Kytír ČTK sdělil, že budou dodány ve dvou vlnách do poloviny měsíce. Podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové nemusí být očkování pro pacienty nedostupné, některé lékárny či lékaři mají zásoby. Dodávky druhé vakcíny Influvac Tetra společnosti Mylan byly už pro letošní sezonu ukončeny.

 

„Do této chvíle bylo na trh uvolněno cca 550.000 dávek, tedy přes 80 procent loňského objemu. Další dodávka je plánována na polovinu listopadu a měla by zabezpečit, že se celkově na trh dostane o 15 až 20 procent více dávek než v loňském roce,“ sdělila mluvčí na dotaz ČTK.

Podle systému hlášení výpadků léků SÚKL vakcína není dostupná od 21. října z „kapacitních/distribučních důvodů“. Očkovací látku vyrábí společnost Sanofi Pasteur. První dodávku firma přivezla podle Kytýra na začátku října. „Distributoři začali vzápětí vykrývat předobjednávky lékařů, kteří si vakcíny rezervovali předem,“ uvedl.

Dodávky budou podle něj dokončeny v předstihu před obvyklým nástupem chřipkové sezony. „Dle názoru odborníků by mělo být očkování proti chřipce v největší míře realizováno během měsíců října, listopadu až prosince,“ doplnil. U rizikových pacientů je podle něj pro udržení dostatečné hladiny protilátek pozdější termín vhodnější.

Mohlo by vás zajímat

Přerušení dodávek od výrobce podle Peterové nemusí automaticky znamenat také nedostupnost pro pacienty. „Je možné, že některá zdravotnická zařízení se předzásobila a dané vakcíny mají k dispozici. Údaji o tom, kolik vakcín je stále nevyužitých, však nedisponujeme,“ dodala. Lékárny a lékaři mají podle ní smluvně domluveno dodání určitého množství s distributory.

Ministerstvo zdravotnictví podle dokumentu zveřejněného na webu kvůli zajištění dostupnosti vakcíny dokonce povolilo do Česka distribuovat balení vakcíny bez povinného označení pravosti, které od letošního února v celé EU požaduje takzvaná protipadělková směrnice, která má zabránit prodeji padělaných léků. Z dokumentu zároveň vyplývá, že loni za celý rok bylo do Česka dodáno téměř 670.000 balení.

Vakcína proti chřipce se každý rok vyrábí nově podle odborníky očekávané cirkulace chřipkových virů. V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v ČR praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996.000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

Odborníci doporučují očkování zejména rizikovým skupinám, jako jsou senioři, pacienti s chronickými nemocemi nebo zdravotníci. Největší riziko onemocnění chřipkou je během chladných měsíců mezi prosincem a březnem.

Očkovat proti chřipce se v Česku nechává každoročně jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě. Z veřejného zdravotního pojištění je očkování hrazeno lidem nad 65 let nebo s některými závažnými nemocnice srdce, cév, ledvin nebo diabetikům. Pojišťovna ho hradí také lidem v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Očkování ostatních stojí přibližně 500 korun, zdravotní pojišťovny na něj také přispívají jako na jeden z benefitů z fondu prevence.

-čtk-