Novým prezidentem České lékárnické komory se stal Aleš Krebs. Do představenstva proniklo pět lékárníků z řetězců
Dnes nad ránem si delegáti XXIX. sjezd České lékárnické komory zvolili nového prezidenta. Stal se jím dosavadní viceprezident Aleš Krebs, lékárník ze Slatinic na Olomoucku. Porazil svého soupeře Martina Kopeckého poměrem hlasů 106:98. Volbě prezidenta předcházela zdlouhavá pětikolová volba dvacetičlenného představenstva komory. Sjezd, který dnes pokračuje mj. diskusí s ministrem zdravotnictví, je svým způsobem průlomový. Zúčastnil se jej nezvykle vysoký počet 215 delegátů z 220 možných, o slovo se přihlásila mladá generace a posílila pozice lékárníků zaměstnaných v řetězcích.
Bitva o post prezidenta lékárnické komory měla nakonec očekávaný průběh. Svůj úmysl kandidovat předem oznámili dva lékárníci z Olomoucka Aleš Krebs a Martin Kopecký a nikdo další se k nim nepřipojil. Dosavadní prezident Lubomír Chudoba již kandidovat nemohl, protože v čele komory stál ve dvou po sobě jdoucích volebních obdobích. Podle kuloárních předpokladů měl zvítězit Aleš Krebs, protože je považován za muže kompromisu, Martin Kopecký je vnímán spíše jako vyhraněnější typ, jenž nejde daleko pro razantnější stanoviska. Jenže volby do představenstva komory, které předcházely volbě prezidenta, původní předpoklady nahlodaly. Martin Kopecký totiž získal nejvíce hlasů (159).
V prvním kole dokázali delegáti z 36 kandidátů zvolit pouze polovinu členů dvacetičlenného představenstva (pro zvolení je nutná nadpoloviční většina hlasů). Následovala další čtyři kola několikahodinového maratonu, v nich se podařilo dovolit zbytek. Pět členů nového představenstva tvoří lékárníci z řetězců – tři z BENU a dva z dr. Maxe.
Na volbu prezidenta tak došlo až daleko po půlnoci, ale nakonec se původní předpoklady a dohody naplnily a zvolen byl 106 hlasy Aleš Krebs.
Bezprostředně po volbě prezidenta následovala volba viceprezidenta, v níž se utkali poražený prezidentský kandidát Martin Kopecký a bývalý prezident komory Stanislav Havlíček. Kopecký zvítězil poměrem hlasů 108:79.
Na sjezdu se v diskusi zdůrazňovala nutnost jednoty lékárnického stavu, který je rozdělen na tři, čtyři základní skupiny. Podle informací Zdravotnického deníku největší část z 220 delegátů stále zaujímají soukromí nezávislí lékárníci (96 delegátů), významně ale posílili lékárníci z řetězců (87), třetí sílnou skupinu pak představují nemocniční lékárníci (37). V rámci soukromých lékárníků se pak v uplynulých dvou letech zviditelnila skupina pod názvem Vaši lékárníci, která se radikálně vymezila proti řetězcům, ministerstvu apod., ale její protagonisté skončili na sjezdu v řadách poražených.
Mohlo by vás zajímat
Před novým prezidentem České lékárnické komory stojí velmi těžký úkol – pokusit se o sjednocující postup všech hlavních lékárnických skupin. Sám Aleš Krebs, jako soukromý lékárník, musí najít společnou řeč s kolegy z řetězců, aniž by přitom popřel všechno to, o co dosud ve vedení komory usiloval. Je to o to těžší, že obchodní zájmy šéfů a majitelů řetězců, vytvářejí tlak na zaměstnance-lékárníky, který omezuje jejich svobodné rozhodování. Pomoci by novému prezidentovi mohl fakt, že se představenstvo omladilo, že v něm jsou solidně zastoupeny všechny tři hlavní skupiny a že snad mezi nimi panuje shoda, že cesta radikálních požadavků a vnitřních a vnějších bojů je kontraproduktivní a lékárníkům uškodila.
[infobox-cela-sirka]
Tomáš Cikrt
Foto: autor, pokud není označeno jinak