Lékárnám zatím nehrozí pokuta, pokud nepřepíší údaje z papírového receptu. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Povinnost papírový recept digitalizovat platí od letošního roku. Ze zhruba 5,5 milionu receptů na léky, které se v ČR vydají každý měsíc, je na starém papírovém formuláři asi pět procent. Podle České lékárnické komory (ČLnK) zatím není jasné, jak přesně mají recepty do systému přepisovat.
Lékaři mají už dva roky povinnost uložit údaje o každém receptu na léky na datovém úložišti. Recept potom pacientovi vytisknou, pošlou jako SMS či e-mail nebo si ji může nemocný zobrazit v aplikaci na webu či v mobilním telefonu. Papírový formulář smí použít jen v případě výpadku elektřiny či internetu, případně když recept vystaví u pacienta doma.
Lékárna dostane za přepsání údajů o léku, pacientovi a předepisujícím lékaři 12 korun od zdravotních pojišťoven. „Cílem je, aby lékový záznam pacienta obsahoval kompletní informace o vydaných lécích na předpis, což je hlavní podmínkou pro to, aby měl lékař či lékárník dostatek informací pro stanovení účinné a bezpečné léčby,“ uvedla mluvčí.
Podle lékárníků ale zatím není jasné, jak přesně mají recepty digitalizovat, protože dosud chybí k zákonu potřebná vyhláška. „Ta bude dostupná v řádu týdnů a obsahuje jen technické detaily a lhůty pro digitalizaci,“ dodala. Podle mluvčí ČLnK Michaely Bažantové bylo datové rozhraní, přes nějž mají lékárny data o receptech zadávat, spuštěno v pátek 21. prosince odpoledne. V pondělí 23. prosince začaly na propojení systému pracovat firmy, které zajišťují lékárenské softwary. Podle lékárníků 1. ledna trvalo digitalizovat recept i 10 až 20 minut.
Mohlo by vás zajímat
Ministerstvo podle mluvčí zatím s pokutami nepočítá, lékárníky chce postupně v průběhu roku poučit a pak dodržování kontrolovat. Podobně ministerstvo zdravotnictví postupovalo i při zavádění elektronických receptů u lékařů. Ministerstvo práce ale pokuty u zavádění e-neschopenek neodložilo.
-čtk-