Po opakovaném vyjednávání se včera podařilo uzavřít zdravotním pojišťovnám dohodu o úhradách pro příští rok se segmentem ambulantních specialistů.   Zdravotnickému deníku to potvrdil náměstek ředitele VZP David Šmehlík.  Dohodovací řízení pro rok 2021 je tak úspěšně završeno uzavřením dohody ve 12 ze 14 segmentů zdravotní péče.  Chybí už jen nemocnice (dva lůžkové segmenty – akutní a následná péče), s nimiž se pokusí pojišťovny domluvit právě dnes.  

 

[mn_protected]

V rámci Dohodovacího řízení o hodnotách bodu, výši úhrad zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění a regulačních omezeních pro rok 2021 jsou podepsány dohody u těchto segmentů:

  1. Gynekologie
  2. Stomatologie
  3. Fyzioterapie
  4. Záchranná služba
  5. Dopravní služba
  6. Praktičtí lékaři pro dospělé a praktičtí dětští lékaři
  7. Lázně a ozdravovny
  8. Dialyzační péče
  9. Domácí péče
  10. Lékárenská a klinicko-farmaceutická péče
  11. Laboratorní služby a radiodiagnostika
  12. Ambulantní specialisté.

Dosud se nepodařilo dosáhnout dohody v segmentech:

  1. Akutní lůžková péče
  2. Následná lůžková péče

Předpokládá se, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, tak jako minulý rok, akceptuje dosažené dohody v úhradové vyhlášce pro rok 2021.

Kromě úhrad pro příští rok se v těchto dnech rozhoduje i o tom, jak bude zaplacena péče v letošním roce. Původní úhradová vyhláška (která obsahuje výsledky dohodovacího řízení pro rok 2020) je sice stále v platnosti, ale bylo nutné jí nějakým způsobem nahradit kvůli událostem kolem covidu-19. které vyústily v propad výkonnosti poskytovatelů a zvýšené náklady na boj s koronavirem. Protože nelze vyhlášku retroaktivně měnit, bylo nutné připravit speciální zákon o kompenzacích, na který navazuje tzv. kompenzační vyhláška – ta ještě pro letošek nahradí úhradovou vyhlášku. Ministerstvo zdravotnictví se při její přípravě nevydalo cestou obdobnou dohodovacímu řízení, ale jeho úředníci vytvořili obsah vyhlášky sami, sice i po diskusi se zástupci segmentů, nicméně na základě vlastních analýz a představ. Návrh je nyní terčem kritiky velké části poskytovatelů, například právě ambulantní specialisté jí označili za likvidační (psali jsme zde).  Zatím je velkou neznámou, do jaké míry ministr zdravotnictví vyslyší tuto kritiku, nebo zda už nebude ochoten návrh svých úředníků měnit.

Mohlo by vás zajímat

Vznikl tedy zvláštní paradox, kdy mají poskytovatelé v tuto chvíli větší jistotu, co je čeká za půl roku, než co nastane od letošního 1. července.

[/mn_protected]

-cik-