Do programu včasného odhalení nádorů plic by se od příštího roku mohli přihlašovat lidé, kteří jsou touto nemocí nejvíce ohroženi. Novinářům to včera řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle Martiny Vašákové z České pneumologické a ftizeologické společnosti by se měl program zaměřit na lidi od 55 do 74 let, kteří vykouří alespoň krabičku cigaret denně, a jsou proto nejnáchylnější skupinou. U nich by měli lékaři zachytit případný nádor včas, a zvýšit tak podíl pacientů, u kterých lze nádor odstranit, ze současných 15 procent na 50 procent.
Do programu by se kromě současných kuřáků mohli zapojit i ti bývalí. Podmínkou pro účast by byla podle Vašákové ochota docházet na vyšetření a u současných kuřáků také ochota přestat kouřit. Účastníci by také měli být lidé, kteří vykouří nebo vykouřili minimálně krabičku cigaret denně po dobu aspoň 20 let.
Podle Duška by projekt spočíval v preventivních vyšetřeních, na které by zájemce poslal praktický nebo plicní lékař. „To se může dít už teď, ale samozřejmě to nemá charakter cíleného vychytávání. Screening, který bude podporovaný i nějakou mediální kampaní a guidliny (pokyny) u lékařů, začne cíleně lidi zvát a cíleně je vychytávat,“ řekl ČTK Dušek. Program, který doporučila Evropská respirační společnost, by mohl podle něj cílit až na půl milionu lidí.
O tom, zda program příští rok začne, rozhodnou ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny na podzim. Pokud program schválí, bude muset trvat minimálně pět let. „Plán podporují účastníci všech jednání, nikde jsem je neslyšel mluvit nějak kriticky,“ dodal Dušek. V případě, že se program osvědčí, zařadí se mezi běžné metody preventivních vyšetření plic.
V Česku ročně onemocní rakovinou plic téměř 7000 lidí, z toho 90 procent kvůli aktivnímu nebo pasivnímu kouření. Největší prevencí je proto podle Vašákové nekouřit. „V současné době je mírný trend poklesu kuřáků v populaci, ale stále je to jedna třetina České republiky,“ řekla Vašáková. Podle ní je důvodem pozdního odhalení rakoviny plic hlavně to, že lidé nepřikládají příznakům velkou váhu a často si myslí, že se jedná o méně závažné onemocnění.
Mohlo by vás zajímat
„Lidé se nebojí. Když dotyčný kouří a kašle, tak mu to přijde zcela normální. Když se charakter kašle změní, dotyčný začne vykašlávat hlen nebo krev nebo začne mít bolestivé metastáze, teprve pak přijde. Ale to už je samozřejmě velmi pokročilé stadium onemocnění,“ dodala Vašáková. Podle ní je rakovina plic u více než 80 procent pacientů diagnostikována pozdě – ve třetím nebo čtvrtém stadiu. Aby se mohla nemoc úspěšně léčit, je potřeba nemoc odhalit v prvním nebo druhém stadiu. Téměř 5500 lidí kvůli nemoci zemře, 85 procent z nich jen proto, že se u nich onemocnění nepodaří odhalit včas.
V současné době existují v Česku již podobné programy například na odhalení rakoviny konečníku či prsu. Program na odhalení rakoviny plic by měl být dalším z nich.
-čtk-