Projekt Pomoc nemocnicím nastartoval druhou vlnu pomoci. Přidat se může každý

Projekt Pomoc nemocnicím, který pomáhá ochránit zdravotníky, kteří jsou nyní v době vrcholící druhé vlny epidemie pod velkým tlakem, je opět v plném proudu. Zdravotníci podle organizátorů projektu potřebují dostatek vitaminů, kvalitní pitný režim a zdroje rychlé energie. Ocení i hygienické potřeby, často jsou v plném nasazení dlouhé hodiny a jejich práce je náročná fyzicky i psychicky. Zdravotníci, kteří mají děti školou povinné, musí řešit hlídání svých dětí, i v tom se jim nemocnice snaží pomoci.

 

Během jarní vlny se do projektu zapojilo téměř třicet společností. Svou materiální i finanční pomoc z řad firem poskytl Košík.cz, Tchibo, Coca-Cola, Billa, Haribo, Zátiší Catering Group, fresh point, Penco, TETRA PAK, DM Life, Nadační fond Zkruhu, Forbes, Frontline distribution, Hartmann, MIXA, Unilever, Wilkinson, Urbanlux, Výroba ponožek, Top-obaly.cz, gastro-obaly.cz, ceskyhosting.cz, SCS Software, Tvin, wilo, Grovagon, Bapon a Cedes. Tyto společnosti zajišťovaly ldovoz trvanlivých potravin, jídel, nápojů, kávy nebo hygienického zboží a logistiku. Přidali se i jednotlivci, kterým také organizátoři velice děkují.

Dohromady se v průběhu jarní vlny podařilo vybrat více než 930 tisíc korun.  Ty byly uloženy na transparentní účet a průběžně se z nich financovaly potřeby nemocnic. Poslední investicí byl nákup respirátorů na konci července, v době, kdy pandemie slábla, jako příprava na případnou druhou vlnu. Obávaný scénář se bohužel naplnil a nakoupené respirátory nyní směřují do nemocnic.

Nyní znovu přichází významná materiální i finanční pomoc, od společností i jednotlivců. Jednotlivé příspěvky je možné sledovat na transparentním účtu. Partneři, kteří pomáhali na jaře, se znovu zapojují do projektu a hlásí se další. Všechny aktivity jsou zveřejňovány na stránkách www.pomocnemocnicím.cz..

Mohlo by vás zajímat

Tým, který vede celý projekt Pomoc nemocnicím, získal v první vlně spoustu zkušeností. Nyní je jeho cílem především individuálně reagovat na konkrétní požadavky jednotlivých nemocnic. Díky pravidelné komunikaci s nemocnicemi zajistí takovou pomoc (finanční nebo materiální), která bude potřeba nejvíce.

Do nemocnic míří respirátory v hodnotě 321 957 Kč, jde o 1 870 ks respirátorů typu FFP3 A 1 900 ks FFP2 respirátorů od českých výrobců.

Prioritou pro všechny zapojené nemocnice je ale v současné době výživa. Nemocnice teď potřebují pro své zaměstnance především ovoce jako zdroj vitamínu, pitný režim a zdroje rychlé energie. „Naši zdravotníci jsou vystavení extrémnímu tlaku a ocení jakoukoli formu vaší podpory“, říkají zástupci nemocnic. „Chceme, aby naši zaměstnanci věděli, že nám na nich záleží a že se pro ně snažíme najít podporu, která jim náročnou službu alespoň trochu zpříjemní“, dodávají.   Některé nemocnice zřizují pro své zaměstnance také dětské skupiny a hlídání dětí, tak abych jejich rodiče mohli dále poskytovat zdravotní péči.

Do projektu je zapojeno zatím celkem 14 nemocnic – „pilotní“ Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Plzeň, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Oblastní nemocnice Kolín, Thomayerova nemocnice, Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a Oblastní nemocnice Kladno, Karvinská hornická nemocnice, Nemocnice Na Homolce a Nemocnice v Mariánských lázních a Karlovarská krajská nemocnice. Do dalších nemocnic, například do Nemocnice v Českých Budějovicích, Nemocnice Jihlava nebo Nemocnici Cheb dorazí jednorázová individuální pomoc dle konkrétních požadavků jednotlivých zařízení.

Společnost BILLA navázala na svou jarní aktivitu z první vlny pandemie a darovala téměř 11 tun ovoce do dvou nemocnic. Potřebné vitaminy a energii v podobě ovoce dodala doktorům, sestřičkám a pracovníkům v laboratořích v pražské nemocnici FN Motol a v nemocnici v Uherském Hradišti. Do každé nemocnice společnost BILLA zavezla 7 palet ovoce v hodnotě 178 000 Kč. Dohromady tak z centrálního skladu BILLA v Modleticích u Prahy putovalo do nemocnic téměř 11 tun ovoce v celkové hodnotě 356 000 Kč. Do nemocnice v Uherském Hradišti míří palety s ovocem přímo na nejrizikovější oddělení ARO, Infekční oddělení a oddělení interního lékařství.

Do projektu se hlásí další nemocnice, kterým bude možné pomoci díky zapojení dalších partnerů a finančním darům. Pomoc může každý právě prostřednictvím projektu pomocnemocnicim.cz. Stále platí, že nemocnice ocení zejména organizovanou pomoc.

Cílem projektu je co nejvíce usnadnit práci zdravotníkům, kteří se teď víc, než kdy jindy potřebují soustředit na práci a nemají dostatek času na odpočinek, přípravu jídla či obstarání, byť jen základního nákupu. To, čemu se lékařům, sestřičkám a dalšímu personálu nemocnic v této době nedostává, jsou především základní potraviny, občerstvení a věci osobní hygieny.

Iniciátorem projektu je ředitel FN Motol Miloslav Ludvík, zřizovatelem veřejné sbírky a organizátorem projektu je kreativní agentura McCann Prague, komunikaci zajišťuje PR agentura Hero & Outlaw.

Číslo transparentního účtu pro zasílání příspěvků je: 3252709036/5500.

Kompletní informace o projektu najdete na: www.pomocnemocnicím.cz.

-red-

Tomáš Cikrt