Česko si v úterý vyjednalo navýšení dodávek vakcín proti covidu-19 o dalších 50.000, celkem by tak mělo v lednu dorazit zhruba 320.000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která má zatím jako jediná registraci v EU. Po jednání vlády to včera řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek vakcíny pro téměř sedm milionů osob, uvedl Blatný na odpolední tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.
První dodávka asi 9750 dávek, která by měla dorazit 26. prosince, bude podle Blatného využita během následujících tří dnů. Očkování dostanou zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Další dodávka o velikosti asi 20.000 dávek se čeká před koncem roku a pak budou dodávky podle ministra pokračovat v týdenních intervalech.
Distribuci vakcíny bude zajišťovat přímo firma Pfizer, která ji poveze ze své továrny v belgickém Puursu, kde se také očkovací látky vyrábějí. První dodávka bude mířit do čtyř pražských a dvou brněnských nemocnic. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové dodávka v sobotu nejprve přijede do Fakultní nemocnice Motol a odtud bude distribuována do dalších nemocnic. Očkování začne v neděli. Podrobnosti o distribuci nechce úřad sdělovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale už v pondělí na dotaz novinářů, zda bude dodávku hlídat policie jako v Německu, odpověděl: „Od hranice ta dodávka bude mít ochranu.“
V hlavním městě se do vakcinace zapojí Všeobecná fakultní nemocnice (VFN), Fakultní nemocnice Motol, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) a Nemocnice na Bulovce, v Brně pak Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny. Každá zvládne naočkovat stovky lidí denně.
Mohlo by vás zajímat
Další dodávky vakcín se budou od 7. ledna pravidelně rozvážet do 31 center, která mají mrazáky pro přechovávání vakcíny. Vakcína firem Pfizer a BioNTech se totiž musí skladovat při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Očkovací dávky budou převáženy v boxech, které podle Blatného rovněž umožňují skladovat vakcínu bezpečně po dobu 30 dnů. Kromě očkování v centrech se podle Blatného počítá s tím, že budou vyjíždět mobilní týmy do domovů pro seniory. Až budou schváleny také vakcíny jiných firem, které nevyžadují tak přísné skladování, bude očkování podáváno asi na dvou stovkách míst a u zhruba 5000 praktických lékařů. Pro masivní očkování budou využity rovněž polní nemocnice, které byly na podzim postaveny v Praze a Brně.
Od února bude spuštěn centrální rezervační systém, který umožní objednat se na očkování lidem mimo zdravotnická zařízení či domovy seniorů. Podle Blatného se bude jednat o doplnění systému pro rezervace na antigenní testování, objednávat se bude možné také na lince 1221. „Bude rovněž zprovozněno vystavování certifikátu o provedeném očkování,“ dodal.
-čtk-