Zdravotnictví je už čtyři měsíce napnuté k prasknutí – a to nejen v nemocničním, ale i v ambulantním sektoru. Z ekonomického pohledu na situaci kolem covid-19 velmi doplácejí ambulantní specialisté. Zatímco totiž nemocnice dostávají bonifikaci za covid pacienty na ventilaci ve výši 60 tisíc a praktičtí lékaři jsou alespoň jištěni kapitační platbou, ambulantní specialisté zůstávají odkázáni na výkonový systém. Skladba pacientů se ale výrazně změnila, protože plánované návštěvy se ruší a místo nich přicházejí urgentní pacienti, kteří by za normálních podmínek skončili v nemocnici. Zatímco tak náročnost péče roste, výkonů ubývá. Prezident České lékařské komory Milan Kubek proto navrhuje, aby ambulantní specialisté měli finanční jistotu v podobě dispenzarizační platby za chronické pacienty. Zároveň usiluje o to, aby na rozdíl od jara dostali odměny všichni zdravotníci, nejen ti v nemocnicích. Šéfům politických stran proto poslal dopis s prosbou o podporu požadavku odměny ve výši 50 tisíc pro všechny zdravotníky. Zatímco pojišťovny se na plošné odměňování netváří, ministr Blatný je pro, aby odměny dostali i zdravotníci mimo nemocnice – ovšem v jaké výši by to mělo být, zůstává neznámo.
„Zdravotnictví se ocitlo na samé hraně svých možností a již čtyři měsíce funguje v nouzovém režimu. Díky nezměrnému úsilí a obětavosti všech zdravotníků, i dobrovolníků, kteří nám pomáhali a pomáhají, se nám podařilo zachránit desítky tisíc pacientů. Přesto na covid-19 zemřelo více než 14 000 lidí. Celková úmrtnost se v ČR po několik týdnů zvýšila o více než padesát procent a na přelomu října a listopadu byla dokonce dvojnásobná, takže demografové zaznamenali i pokles očekávané průměrné délky dožití,“ píše v dopise šéfům stran Milan Kubek. Připomíná také, že právě zdravotníci jsou covidem nejpostiženější profesní skupinou – dosud chorobu prodělalo 57 tisíc z nich a 41 jich zemřelo. Zároveň mají vedle péče o pacienty provádět testování a nyní také očkování. Kubek proto prosí o podporu požadavku odměny ve výši 50 tisíc pro všechny zdravotníky, od lékařů po sanitáře či laboranty. „Tato odměna by se měla týkat samozřejmě také soukromých lékařů a jejich zaměstnanců, kteří svojí prací ulehčují přeplněným nemocnicím,“ dodává prezident lékařské komory.
Milan Kubek trvá na tom, aby šlo o jednorázové odměny – podle něj nepřipadá v úvahu, že by se místo toho například jednalo o platbách pro jednotlivé segmenty. „Smísily by se dvě věci a zdravotníci by byli okradeni. Jeden problém je podoba úhradové vyhlášky. Už od listopadu upozorňuji, že úhradová vyhláška ve znění kompenzační vyhlášky je mrtvý dokument. Počítala s chybným předpokladem, že na podzim další vlna epidemie nebude. Zatímco nemocnice dostávají bonifikace za covidové pacienty, ambulantní sektor a komplement žádnou kompenzaci nedostává. V současné době vůbec nevíme, za co jsme v loňském roce služby poskytovali – propady jsou veliké, péče byla poskytována s mnohem většími náklady za komplikovanějších podmínek. Druhý problém jsou odměny pro lidi, kteří ve zdravotnictví pracují. Za jarní vlnu dostali odměny zaměstnanci lůžkových zařízení, ambulantní sektor nedostal nic. Tehdy jsme mlčeli, ale nyní jako ČLK požadujeme 50 tisíc čistého pro každého zdravotníka, který pracuje ve zdravotnictví v úvazku 1.0,“ vysvětlil ZD Milan Kubek.
Michaela Koubová