Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti nemoci covid-19. Po absolvování druhého kola očkování to včera novinářům v Brně řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj se proti původním předpokladům sníží dodávka od Pfizeru zhruba o 20 procent. Podle ministra budou vakcíny na druhé kolo dávek, ale v únoru se zpomalí očkování nových zájemců.
Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech méně vakcíny. Původně plánovaný počet dávek očkovací látky by se měl dorovnat do poloviny února, pak by se měl zvýšit. Po jednání se zástupci firmy to včera novinářům řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Plat vakcíny a lahviček by podle něj mělo přijít asi o pětinu méně. Při používání šesti dávek místo původních pěti by se ale měl zachovat plánovaný počet naočkovaných.
Firma v polovině ledna dočasně dodávky v celé EU omezila kvůli navýšení výrobních kapacit. Šéf České vakcinologické společnosti a vedoucí jedné z poradních skupin ministerstva Roman Chlíbek ještě před ministrovým vystoupením napsal na twitteru, že společnost přislíbila v příštím týdnu dodávky obnovit ve stoprocentním rozsahu. Své vyjádření později smazal. Podle Blatného společnost dodrží dodávky ve sto procentech, ale díky tomu, že se nově počítá šest dávek z lahvičky místo původních pěti.
„Teď je povinné používat šest dávek z lahvičky. A tudíž i když zůstane zachovaný počet dávek, tak počet lahviček se vlastně o 20 procent snížil. Snížený počet plat v jednotlivých dodávkách se týká zhruba příštích tří týdnů,“ uvedl Blatný. Dodal, že smlouvy na vakcínu jsou na počet dávek, ne plat s lahvičkami.
Některé regiony přišly až o polovinu plánovaných dávek
Podle ministra je několik krajů, které v příštích týdnech dostanou plat s vakcínou méně. Počet dávek by měl ale odpovídat tomu, co očekávaly. „Bude na nás, abychom zajistili spravedlivé přerozdělení uvnitř země. Není to jednoduché. Sám jsem z toho docela nespokojený,“ uvedl šéf resortu zdravotnictví.
Blatný řekl, že firma snížila dodávky plat mezi jednotlivými místy nerovnoměrně. Některé regiony přišly podle ministra až o polovinu plánovaných dávek. „Byly to kraje, které měly plánovaný vyšší počet dávek,“ dodal Blatný. Připomněl, že některé regiony začaly očkovat dřív a dostaly očkovací látku podle „svých kapacit“, ne podle počtu obyvatel. Teď musí dostat vakcínu na poskytnutí druhé dávky. „Dále už budeme distribuovat jednotlivé vakcíny podle počtu obyvatel, aby se srovnal počet očkovaných v krajích na počet jejich obyvatel,“ přiblížil Blatný.
Mohlo by vás zajímat
První informace o omezení dodávek se objevily minulý pátek. Původně výrobce avizoval, že se do normálu množství materiálu vrátí po 15. únoru. Mluvčí firmy Tomáš Sazima ČTK ve středu sdělil, že ve druhém čtvrtletí pak budou dávky podstatně vyšší než původně domluvené a za celý rok dodá společnost do EU místo 300 milionů dávek dvojnásobek.
Blatný uvedl, že Česko původně objednalo čtyři miliony dávek. Postupně přiobjednalo dalších osm milionů. Ty měly podle ministra přijít až ve druhé polovině roku. Po změně výroby by měly dorazit do letních prázdnin.
Zatím není jasné, kolik dávek by mělo být k dispozici. Podle pokynů ke strategii očkování, které schválila vláda, mělo Česko v dubnu, květnu i červnu dostat po 900.000 dávkách od firmy Pfizer/BioNTech. Toto množství by po přenastavení produkce mělo být vyšší. Další statisíce dávek by měly být k dispozici od dalších výrobců. Blatný se neobává toho, že by ČR nestíhala očkovat.
Vakcína od firmy AstraZeneca by mohla být do měsíce
Už příští týden by měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválit také další vakcínu od firmy Astra Zeneca, která je druhým klíčovým dodavatelem, na kterého se ČR v objednávkách vakcíny spolehla. „Jestliže bude Astra Zeneca schválena, distribuce bude započata za nějaké dva až tři týdny. V prvním měsíci bude dodávka této vakcíny o něco pomalejší a menší, než to bylo v plánech pro celou Evropu,“ dodal Blatný.
Zároveň apeluje na veřejnost, aby situaci způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru vydržela. „Chápu rozladění lidí, že není otevřeno, ale je potřeba si uvědomit, že v nemocnicích je stále přes 6000 lidí a denně máme 8000 nových případů. Kdybychom udělali neuvážený krok, nakrátko bychom otevřeli, ale pak bychom museli na dlouhou dobu zavřít,“ zdůraznil Blatný. Podniky, které hodlají otevřít, vyzval k opatrnosti. „Kdo se tak chová, ohrožuje sám sebe i všechny ostatní. Nedělejte to, nemá to cenu. Není to naše zlovůle, je to snaha, abychom mohli brzy otevřít všechno a natrvalo,“ dodal Blatný.
Ministr dostal druhou dávku vakcíny
Jan Blatný včera ve Fakultní nemocnici Brno absolvoval druhé kolo očkování proti covid-19. Spolu s ním nemocnice pozvala na očkování pět seniorů, řekla ČTK mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Důvodem je, aby se využila celá ampule vakcíny, které obsahuje šest dávek.
Ministr uvedl, že necítil žádnou bolest. „Oproti jiným očkováním jsem o tom skoro ani nevěděl,“ poznamenal. Blatný podstoupil první kolo očkování poslední prosincovou neděli, čímž odstartoval očkování proti nemoci v Jihomoravském kraji. Tehdy přišla na jižní Moravu první dávka vakcín společnosti Pfizer v počtu bezmála 5000. Od té doby přišlo už několik desítek tisíc vakcín, v tomto týdnu se ale dávka snížila na polovinu. Pfizer snížení dávek celostátně avizoval.
Fakultní nemocnice Brno očkuje své zdravotníky v prostorách nemocnice, mobilní tým vyjíždí k očkování seniorů v domovech a také provozuje očkovací centrum v záložní nemocnici na výstavišti. Očkování tam podstoupili policisté a hasiči a také senioři nad 80 let, kteří se registrují k očkování veřejnosti v první vlně.
Záložní nemocnice vznikla loni v listopadu pro pacienty s covidem-19 pro případ, že by se naplnila kapacita nemocnic v kraji. Tehdy bylo asi 1200 hospitalizovaných. Nyní je jich přes 630. Zatím nebylo potřeba na výstavišti nikoho hospitalizovat, proto prostor slouží pro očkování.
-čtk-